FAQ – Biežāk uzdotie jautājumi

Kas ir FAQ?

faq
FAQ (latviski – BUJ – biežāk uzdotie jautājumi). Šeit ir apkopoti biežāk uzdotie jautājumi – un atbildes uz tām. Te var atrast atbildes uz dažādiem jautājumiem, dažu svarīgāko rakstu kopsavilkumus un saites uz pilno tekstu.

Pirms uzdot jautājumu, iesakam apskatīties, vai šeit uz jau nav publicēta atbilde. Ja nav, vai atbilde nav līdz galam skaidra – droši sazināties ar mums izmantojot kontaktu formu

Šis saraksts tiks papildināts ar jaunu informāciju tiklīdz tā parādīsies :)

Lai izlasītu atbildi noklikšķiniet uz interesējošā jautājuma.
Lai paslēptu atbildi – noklikšķiniet vēlreiz.

Biežāk Uzdotie Jautājumi (FAQ)

J: Kas mēs esam?
Mēs esam brīvprātīgi, bezpeļņas trušu mīļotāji, kas cenšas panākt labāku dzīvi burvīgajiem dzīvniekiem – trušiem. Mūsu misija ir informēt cilvēkus par trušu īpašībām un vajadzībām, un palīdzēt ar padomiem par to kā par tiem rūpēties. Šī portāla izveidošanas mērķis ir sniegt informāciju tieši par trušiem kā mājas dzīvniekiem, un būt vietnei, kura nekā nav saistīta ar dzīvnieku turēšanu komerciāliem nolūkiem.
Vairāk par mums lasiet šajā rakstā
J: Kā pareizi barot trusi?
  • Svaigam ūdenim un sienam ir jābūt pieejamam vienmēr neierobežotā daudzumā;
  • Truša barībai ir jābūt granulētai, nevis musli;
  • Izvēloties barību ir jāskatās uz sastāvu. Šķiedrvielas ir jābūt 20-25%, proteīni 12-14% (Garspalvainiem trusīšiem un trušiem zem 5 mēnešiem – 16%), tauki: 2.4 – 5%, un kalcijs <1%. Šķiedrvielas un proteīns ir svarīgākie rādītāji;
  • Sēklu kociņi un jogurta dropsi nav paredzēti trušiem – tie ir neveselīgi, bet ir veselīgas alternatīvas: augļi, dārzeņi un kārumi no JR Farm: Grainless sērijas.

Vairāk par trušu barošanu lasiet šajā rakstā

J: Kas ir musli un kas ir granulēta barība? Kura ir labāk?
musli-vs-pellets

Musli barības pamatā ir dažādi graudi: kukurūza, kvieši, rieksti u.c. neveselīgas un trusim nevajadzīgas lietas. Šī barība nenodrošina veselīgu zobu dilšanu, noved pie aptaukošanās, kā arī truši izlasa tikai garšigāko un pārējo ēst atsakās. Musli barība nenodrošina visas nepieciešamās uzturvielas, šķiedrvielas un proteīnu.

Granulētā barība parasti ir bāzēta uz siena un zāles. Tā novērš garšīgāko gabaliņu izlasi, sastāv tikai no veselīgām sastāvdaļām un nodrošina visas nepieciešamās uzturvielas, veicina zobiņu pareizu dilšanu un novērš vairākas potenciālas slimības.

Vairāk par atšķirībām starp musli un granulēto barību lasiet šajā rakstā

J: Kura sausā barība trušiem ir vislabākā? Cik tā maksā un kur to var nopirkt?
Ja jums nav iespēja pasūtīt barību internetā – labākā izvēle būtu:
1. Versele Laga Cuni Complete
2. Beaphar Care +
3. Versele Laga Crispy Fibres

Ja jums ir iespēja pasūtīt barību internetā – labākā izvēle būtu:
1. Beaphar Nature Rabbits vai Supreme Science Selective Rabbit
2. Hagen Living World Healthy Timothy Rabbit

Ieteicamo trušu barību salīdzinājumu ar cenām, analītiskajiem rādītājiem un norādēm kur tos var nopirkt var redzēt šajā rakstā.

J: Ko drīkst barot trusim? Kādus augļus un dārzeņus drīkst viņam dot?
Sarakstu ar lietām, kuras drīkst un nedrīskt dot var redzēt šajā rakstā.
J: Vai dobeles dzirnavnieka barība ir paredzēta mājas trušiem?
Nē. Par to kāpēc “” tiek stāstīts šajā rakstā.
J: Kādam ir jābūt trušu būrītim? Kā izvēlēties labu būrīti?
1. Būrim ir jābūt pietiekoši lielam, lai trusis tajā var pilnībā apgulties visos virzienos, kā arī pietiekoši augstam, lai truša galva nepieskartos griestiem.
2. Uz būrīša grīdas nedrīkst būt restes.
3. Ir jābūt sānu durtiņām, jo ir svarīgi nodrošināt dzīvniekam iespēju patstavīgi izkāpt no būrīša un atgriezties tajā pēc pastaigām.
4. Būrim nedrīkst būt aizvērtas sienas un griesti (terārijs).
5. Būrim nedrīkst būt ritenīši

Vairāk ieteikumu būrīša izvēlei lasiet šajā rakstā.

J: Vai ir kāds “labo” būrīšu saraksts? Ar tādiem, ko var nopirkt pie mums?
Ir :) šeit
J: Kā labāk izkārtot būrīti? Kam tur ir jābūt?
Būrī ir jābūt:
1. Mājiņai
2. Siena restēm
3. Tualetes kastītei
4. Pudelei un bļodiņai
5. Rotaļlietām
Vairāk par nepieciešamajām lietām, kā arī izkārtojuma ieteikumi ir atrodami šajā rakstā
J: Kā ar mums sazināties?
Ja tomēr Jums ir vēl kāds jautājums, ieteikums vai komentārs, vai jebkādu citu iemeslu dēļ vēlaties ar mums sazināties Jūs to droši varat darīt. Droši jautājiet arī ja kaut kas no FAQ sadaļas nav skaidrs vai uzskatat, ka kaut kas ir nepareizs.
Lai uzdotu jautājumu, dodieties uz šo kontaktformu vai arī sazinieties ar mums izmantojot e-pastu muffin@majastrusis.lv.
J: Kā iemācīt trusi nokārtoties kastītē?
Ir jāiegādājas palielu kasti, vislabāk tam ir piemērotas mantu glabāšanas kastes. Kastē vajag izgriezt ieeju, pietiekoši plašu lai trusis pilnīgi brīvi var iekāpt un izkāpt.

Sagatavotajā kastītē uz grīdas ir jāievieto salmu vai siena granulas, tā, lai visa grīda ir noklāta. Siena restītes ir jāaizpilda ar sienu. Kastīti ir jāievieto būrī, vēlams uzreiz tajā vietā kur tai turpmāk būtu arī jāstāv. Tālāk instinkts palīdzēs trusim saprast, ka šī kaste ir domāta ne tikai graušanai.

Sākumā trusītim ne vienmēr izdosies iet kastītē – un tas ir normāli. Visu, kas tika atstāts ārpus būrīša vajag savākt un ielikt kastītē, lai parādītu, kur tam visam ir jābūt. Ja trusis ir pačurājis ārpus kastes – to būtu jānoslauka ar salvetīti un salvetīti arī jāievieto kastītē. Uz trenēšanas laiku trusītim ir jāierobežo teritoriju.

Ir jāsāk ar to, lai trusis iemācas lietot kastīti kamēr atrodas būrītī. Kad tas ir izdevies, dzīvnieciņu ar pieskatīšanu var sākt izlaist no būrīša ārā. Bet teritoriju tik un tā vajadzētu ierobežot. Ir obligāti jānodrošina, lai dzīvnieks var pats atgriezties būrītī.

Vairāk par to kā iemācīt trusi nokārtoties kastītē lasiet šajā rakstā.

J: Vai man ir jāparbauda truša veselību? Kā to izdarīt?
Pāris reizes gadā trusi būtu jāved pie ārsta uz profilaktisko apskati. Bet pārbaudīt trusēna veselību var (un vajag) arī pašam.
Truša veselības pārbaude nav nekāds sarežģīts pasākums un neprasa īpašas prasmes. Dzīvnieciņam ir tikai jāuzticas jums, lai viņš dotu sevi apskatīt.
Par to ko tieši ir jāparbauda un kā izskatas vesels trusis lasiet šajā rakstā.
J: Kā iemācīt trusim komandas?
Trusi var sākt mācīt tikai tajā brīdī, kad viņš jūtas pilnībā drošs un uzticās jums.
Sodīšana, kliegšana vai sišana uz trušiem nedarbojas! Tā var iegūt tikai agresīvu, nevis paklausīgu dzīvnieku.
Treniņam, kā motivāciju, ir jāizmanto veselīgi kārumi.
Galvenais treniņu princips – parādīt ko vajag darīt, apbalvot, kad tas ir izdarīts.
Apmācību labāk sadalīt 1-2 minutes vienā reizē, bet vairākas reizes dienā.
Komandas ir jāsāka mierīgā, apmēram vienā un tajā pašā, tonī.
Dažreiz truši konkrētajā brīdī var negribēt mācīties. Vai klausīties. Vai izpildīt triku. Viņiem, tāpat kā cilvēkiem, var uznākt slinkums vai būt slikts noskaņojums. Trusis var “neklausīt” ja apkārt ir daudz svešu cilvēku vai viņš par kaut ko uztraucas.Sīkāk par trenēšanu un komandu idejas lasiet šajā rakstā
J: Vai trušiem ir izteikts raksturs?
Pēc dabas truši ir ļoti klusi dzīvnieki, jo tas palīdz viņiem nepievērst plēsēju uzmanību. Bet neskatoties uz to, ka trušiem nav balss, viņiem ir sava komunikācijas valoda, kas palīdz izpaust gan laimi un prieku, gan bailes vai dusmas.
Tipiskas trušu uzvedības piemēri ar bildēm un skaidrojumiem ir šajā rakstā
J: Vai trusi ir jākastrē?
Mājas truši ir obligāti jākastrē, neatkarīgi no dzimuma. Trušu kastrēšana ir pietiekoši izplatīts pakalpojums arī Latvijā. Par to kāpēc to darīt, kādi no tā ir labumi un kā tas notiek, tiek pastāstīts šajā rakstā
J: Vai trusi ir jāvakcinē?
Jā, trusi ir jāvakcinē vienu vai divas (100% drošībai) reizes gadā. Ja vakcinē reizi gadā, tad to ir jādara pavasarī, ja divreiz – pavasarī un rudenī. Vairāk par vakcinēšanu tiek stāstīts šajā rakstā
J: Kur vēl var atrast informāciju par trušiem?
Angļu valodā saites uz interneta resursiem un forumiem, grāmatām un žurnāliem kā arī saites uz patversmēm var atrast šajā rakstā
J: Es gribu iegādāties trusi kā dāvanu uz svētkiem. Kas man ir jāzina?
Kāpēc mēs neiesakam to darīt var izlasīt šajā rakstā
J: Kāda ir labākā trušu barība ko var nopirkt Latvijā?
Mēs iesakām Versele Laga Cuni Complete barību.
cuni_adult_new_1
To var iegādāties veikalos ZooCentrs
Barības apskatu var izlasīt šajā rakstā
J: Kur es varu iegādāties trusi?
Pirms iegādāties trusīti ir jāuzzina par to aprūpi – pareizu barošanu, kopšanu un turēšanu. Iegādāties trusi var no sludinājumiem, audzētavās, zoo veikalos un no zemniekiem. Par to tiek stastīts šajā rakstā
J: Manam trusim ir blaigznas! Ko darīt?
Truši, tāpat kā suņi un kaķi, var tikt inficēti ar dažādiem parazītiem. Visbiežāk sastopami ir ādas parazīti, jeb ektoparazīti. Tie ir – ausu ērces, blusas un “staigājošās blaugznas”. Par blaugznām lasiet šajā rakstā
J: Vai trušiem var būt tārpi? Kā attārpot trusi?
Daudzi mājas trušu īpašnieki nemaz nezina, ka trušiem, tāpat ka kaķiem un suņiem, var būt tārpi. Par to kā noteikt, vai trusis ir inficēts un kā rīkoties lastiet šajā rakstā
J: Vai trusi var vest pastaigās? Kā to darīt?
Siltā laikā trusīti var vest pastaigāties ārā. Truši ir ziņkārīgi dzīvnieki, kuriem pēc dabas patīk paskraidīt pa zālīti, nogaršot kādu augu un izrakt bedri. Trusis ļoti atšķiras no citiem dzīvniekiem-kompanjoniem, tāpēc arī pastaigas ar to ir atšķirīgas.
Par pastaigām ar trusi lasiet rakstus no šis sadaļas
J: Kā sadraudzēt divus trušus?
Nekas nav mīļāks par diviem trušiem, kas visu laiku pavada kopā, spēlējoties, ēdot no vienas bļodiņas un pat guļot viens otram blakus.
Diemžēl, ceļš līdz tādām attiecībām var nebūt ātrs vai viegls, jo truši, tāpat kā cilvēki, nevar kļūt par labākajiem draugiem ar kādu svešnieku un dalīt ar viņu savu māju un ēdienu. Par to kā sadraudzēt divus trušus tiek stastīts šajā rakstā
J: Vai kārstums ir bīstams trušiem? Kā pasargāt trusi no karstuma?
Kārstums ir ļoti bīstams trušiem. Padomus par to, kā pasargāt trusi no karstuma var izlasīt šajā rakstā
J: Kā rīkoties ja trusim ir karstuma dūriens?
Par karstuma dūrienu tiek stastīts šajā rakstā
J: Mans trusis nespēlē ar rotaļlietām, ko viņam nopirku. Kādas rotaļlietas ir drošas un patiks manam trusim?
Trušiem ir atšķirīgs raksturs un tāpēc arī trušu rotaļlietas nav universālas. Tas, kas patīk vienam trusītim var pilnīgi neinteresēt otru, un otrādāk. Rotaļlietu idejas skatiet šeit
J: Es gribu adoptēt trusīti! Kur es varu atrast sev dzīvnieciņu?
Truši, tapat ka kaķi, suņi un citi dzīvnieki, nonāk Latvijas patversmēs. Par patversmes “Dzīvnieku Draugs” nonākušiem trušiem aktuāla informācija ir atrodama šeit
J: Vai man ir jāmazgā trusi? Kā to pareizi darīt?
Truši ir ļoti tīrīgi dzīvnieki un mazgā sevi tāpat kā kaķi, tāpēc nav nepieciešams pašam tos mazgāt. Ja trusis kāda iemesla dēļ nevar sevi sakopt (piem. dēļ invaliditātes, urīnceļu infekcijas, mušu uzlidojuma vai caurejas) viņam var palīdzēt to izdarīt.
Svarīgi atcerēties, ka truši nemāk peldēt un var pat iegūt šoku no ūdens. Tāpēc trusi nedrīkst likt ūdenī vai zem krāna. Par to kā pareizi mazgāt trusi var noskatīties video un izlasīt ieteikumus šajā rakstā
J: Redzu, ka Jūsu trusis dzīvo istabā, bez būra. Ka man izlaist savu garausi pastaigāt pa istabu, lai neko nesagrauž?
Par to kā iemācīt trusi uzvesties staigājot pa istabu un kā sagatavot istabu pastaigām tiek stāstīts šajā rakstā