Kā palīdzēt trusim ēst vairāk siena

Kā palīdzēt trusim ēst vairāk siena - majastrusis.lvSienam ir ļoti liela nozīme veselīgā trušu uzturā. Tīram un svaigam sienam, kas nav daļa no pakaišiem vai guļvietas, ir jābūt pieejamam vienmēr un jāsastāda apmēram 80% no truša uztura.
Liels daudzums ar šķiedrvielām ir galvenā siena īpašība, kas palīdz zobiņiem pareizi dilt un uztur kārtībā gremošanas sistēmu. Siena graušana ir laba arī cīņā pret garlaicību. Dabā lielāko daļu no sava laika truši pavada ēdot, vai meklējot ēdienu, tāpēc siena graušana viņiem ir visai dabiska izklaide.

Ņemot vērā, cik nozīmīgs ir siens trušu veselībai, ir svarīgi, lai trusēns ēstu pietiekošu daudzumu arī tīru un svaigu sienu. Ja siens uzuturā ir nepietiekošs, var rasties sekojošās veselības problēmas:
– Pārauguši vai nepareizi nodiluši zobi
GI Stasis (gremošanas trakta apstāšanās)
– Mitro izkārnījumu pārlieku veidošanās

Zemāk ir piedāvāti pieci veidi, kā palīdzēt trusim ēst vairāk siena:

1. Barot garšīgu, vietējo sienu
Trušiem ir 17,000 garšas kārpiņas (kas ir 7,000 vairāk nekā cilvēkiem), tāpēc nav brīnums, ka truši ir lieli gardēži un visai izvēlīgi ēdāji. Ne visu veidu siens ir vienāds un trusis ļoti labi varēs pateikt atšķirību starp lēto saprēsēto ‘brūno’ Polijas sienu un zaļo, smaržīgo vietējo sienu.
Labam sienam ir jābūt zaļam, smaržīgam, ar gariem zāles gabaliņiem. Vislabāk ir izvēlēties vietējo sienu. Ja ir glabāšanas iespējas – dabisku un īstu sienu var dabūt no zemniekiem. Piemēram, ss.lv sludinājumu portālā.
Ja milzīgo siena ruļļu glabāšana nav iespējama vai vēlama, labu vietējo sienu var iegādāties arī zooveikalos.
Mēs iesakām Kurzemes pļavas sienu no Zoocentrs veikala, vai arī Zemgales sienu no DinoZoo. Sienu var arī mainīt, lai nodrošinātu dažādību.

2. Nolikt sienu pareizā vietā
Trušiem patīk grauzt sienu kad viņi nokārtojas un atpūšas. Novietojot sienu tualetes kastītē noteikti trusītim būs ļoti parocīgi. Vislabāk ir izmantot siena restes, kas nodrošina, ka siens paliek tīrs un svaigs.

Kā palīdzēt trusim ēst vairāk siena - majastrusis.lv

3. Siens rotaļlietās
Daudziem trušiem ļoti patīk spēlēties ar rotaļlietām – no koka mantiņām līdz kartona kastītēm un tualetes rullīšiem. Siena piciņas var ielikt iekšā kastītēs vai rullīšos un spēlējoties ar tiem trusis noteikti nogaršos un nograuzīs daļu no siena. Sienu (kā arī dārzeņus) var ar knaģiem piestirpināt pie horizontāli piesieta striķīša un likt trusītim staipīties un stāvēt uz pakaļējām kājām, lai tos sasniegtu. Dabā trušiem ļoti patīk grauzt zemus zariņus un staipīties līdz garšīgākajām lapiņām, tāpēc šī spēlē noteikti iepatiksies vairākiem garaušiem.

4. Pievienot garšvielas
Lai padarītu pašu sienu pievilcīgāku, var iejaukt tur kaut ko garšīgu – sausās barības granuliņas, zaļumus, žāvētus augļus (nelielā daudzumā). Meklējot garšīgus gabaliņus, trusis noteikti pagrauzīs arī daļu no siena.

5. Barot mazāk sausās barības
Dienā trusītim ir jāapēd aptuveni 50g ar sauso barību, vēlams 25g no rīta un 25g vakarā. Sausai barībai ir jābūt ar 19-25% šķiedrvielām. Viens no iemesliem kāpēc trusis var neēst sienu ir tikai tas, ka garausītis nemaz nav izsalcis! Tāpēc ir svarīgi pat veselīgo barību ierobežot uz 50g dienā (trušiem virs 8 mēnešiem, pirms tam – drīkst dot neierobežoti daudz).

Trušiem drīkst dot arī svaigu zālīti – bet ne to, kas tika nogriezta ar zāles pļāvēju. Zāles pļāvēja nogriezumi fermentējas pārāk ātri un var izraisīt gremošanas problēmas.

Kā palīdzēt trusim ēst vairāk siena - majastrusis.lv

Viens komentārs rakstam “Kā palīdzēt trusim ēst vairāk siena

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *