Kā rūpēties par mājas trusi?

Kā rūpēties par mājas trusi

Truši ir burvīgi mājdzīvnieki, kas mīlēs savu ģimeni un dāvinās prieku, bet pirms pieņemt lēmumu par jaunu ģimenes locekli, ir jāiepazīstas ar šo dzīvnieku vajadzībām un īpašībām, un to, kā rūpēties par mājas trusi. Trusis ir 10+ gadu atbildība, kurš prasa uzmanību, vietu, pareizu aprūpi un mīlestību.

Trušu fakti

 • Truši dzīvo 5-15 gadus, atkarībā no tā cik labi par tiem rūpējas
 • Truši ir gudri dzīvnieki – tie iemācās lietot kastīti kā kaķi un atsaukties uz savu vārdu kā suņi
 • Trušiem ir vairākas šķirnes – ar garu, īsu vai īpaši cietu un īsu spalvu, ar ausīm uz augšu vai uz leju, kā arī to kažociņš var būt visdažādākajās krāsās
 • Mazākās trušu škirnes sver mazāk par kilogramu un var sēdēt plaukstā, bet lielākās var svērt vairāk par 9 kg un būt garākiem par 80cm!

Turēšana

Trusītim ir nepieciešams būrītis. Mazākām šķirnēm minimālais būrīša izmērs ir 60x40x30cm, vidēja izmēra šķirnēm: 100x60x30cm un lielākām 120x80x55cm. Būrim ir jābūt pietiekoši lielam, lai trusis tajā var pilnībā apgulties visos virzienos, kā arī pietiekoši augstam, lai truša galva nepieskartos griestiem. Uz būrīša grīdas nedrīkst būt restes, ir jābūt sānu durtiņām, nedrīkst būt aizvērtas sienas un griesti (terārijs) un ritenīši.

Nedrīkst būrīti novietot brīvā vietā pie loga vai uz palodzes, vai zem tiešiem saules stariem, vai radiatoriem. Būrītī ir jānovieto mierīgā, klusā vietā, tālāk no caurvēja, lai no būrīša trusītis varētu vērot ģimeni, bet netraucēt tiem.

Būrītī ir jāievieto mājiņu,jo truši ir alu dzīvnieki un viņiem tas noteikti iepatiksies un dos drošības sajūtu.
Būrītī ir jābūt arī dažām rotaļlietām – koku zariņiem, kartona kastītēm, plastmasas bumbiņām, utt. Trusis ar tiem spēlēsies un grauzīs. Ja trusim ir mantiņas, viņu ir viegli iemacīt ko drīkst un ko nedrīkst grauzt, kas pasargās jūsu mājokli no asiem zobiem un izglābs dzīvnieciņam dzīvi, jo viņš nemēģinās grauzt vadus.

Kā pakaišus vislabāk ir jāizmanto siena vai salmu granulas. Nav ieteicams izmantot skaidas vai skaidu granulas.

Siltā laikā trusīti var vest ārā pastaigās izmantojot krūšu siksniņu un pavadiņu, kā arī būrīti var turēt ārā, prom no caurvēja un lietus.

Barošana

Trušu barošanas pamats ir ūdens, siens un sausā barība. Kā kārumu tiem var dot augļus (banānus, ābolus), dārzeņus (ķirbi, papriku), ogas un zaļumus (baziliku, āboliņu, pētersiļus, pienenes).
Svaigam ūdenim un sienam ir jābūt pieejamam vienmēr neierobežotā daudzumā. Truša barībai ir jābūt granulētai, nevis musli.

Izvēloties barību ir jāskatās uz sastāvu:
Šķiedrvielām ir jābūt 20-25%
Proteīni 12-14% (Garspalvainiem trusīšiem un trušiem zem 5 mēnešiem – 16%)
Tauki: 2.4 – 5%
Kalcijs <1%. Šķiedrvielas un proteīns ir svarīgākie rādītāji

Musli barība, (sastāv no dažādām sēklām, riekstiem, kukurūzas u.c. gabaliņiem), sēklu kociņi un jogurta dropsi nav paredzēti trušiem – tie ir neveselīgi, un noved pie aptaukošanas.

Kopšana

Īsspalvaino trušu kopšana nav sarežģīta – pietiek tos laiku pa laikam izķemmēt ar trušiem paredzētu ķemmīti. Garspalvaino, Angoras trušu kopšana ir sarežģītāka, jo tas prasa ikdienas kopšanu un ķemmēšanu. Neatkarīgi no šķirnes, trušiem vajag griezt nadziņus (3-5 reizes gadā) un veikt regulāru veselības pārbaudi zobiem, actiņām un ausīm (to var darīt arī pats, ja vien dzīvnieciņš atļauj paskatīties).
Trušus nav nepieciešams mazgāt – tie ir ļoti tīrīgi dzīvnieki un mazgā sevi tieši tapāt kā kaķi.

Veselība

Trušiem ir ļoti jūtīgs gremošanas trakts. Lielāko daļu no gremošanas traucējumiem var novērst, barojot dzīvnieku ar labu granulētu barību.
Trušu zobi aug visu mūžu un tiem būtu jādilst pašiem, ja dzīvniekam vienmēr ir pieejams siens, ir rotaļlietas un granulēta barība. Ja tas nenotiek, ir nepieciešama veterinārārsta palīdzība, lai zobiņus nogrieztu un ieteiktu izmaiņas dzīvnieka turēšanas apstākļiem. Dentālo problēmu galvenais simptoms: mitrs zods, krūtis vai priekšējās ķepas. Ja zobi ir izauguši ļoti tālu, tos var redzēt, dzīvnieciņš nevar ēst un var pat nomirt no bada.
Truši ir tīrīgi dzīvnieki un parasti paši iztīra sev ausis, bet mēdz gadīties, ka tur rodas infekcija vai kukaiņi – tadā gadījumā veterinārārsts var izrakstīt pilienus un iztīrīt ausis.

Divas reizes gadā: rudenī un pavasarī trušus ir jāpotē, jo kukaiņi pārnesā divas bīstamas slīmības: Miksomatozi un Hemorāģisko vīrusu slimību.
Ar miksomatozi slimo tikai truši un zaķi. Tā izpaužas kā tūska un asaras, bet 5-7 dienu laikā slimība beidzas ar nāvi.

Hemorāģiskā vīrusu slimība ir ļoti bīstama. Ārēji gluži veseli pieauguši truši pēkšņi nokrīt uz zemes un nomirst. Ārstēšanas līdzekļu pret šo slimību nav, tāpēc dzīvnieku ir obligāti jāvakcinē.

Gan trušu puišus gan meitenes ir obligāti jākastrē 4-6 menešu vecumā. Tas pagarina viņu dzīvi. Kā arī nekastrēti puiši agresīvi iezīmē teritoriju un visu laiku mēģina atrast partneri.
Pēc kastrēšanas dzīvnieks vairs necieš no paaugstinātu hormonu izraisītām problēmām un kļūst mīļš un paklausīgs.
Meitenītēs kastrēšana novērš vairāku slimību risku.

Pie jebkuras neierastas uzvedības vai saslimšanas pazīmēm dzīvnieku ir nekavējoties jāved pie ārsta, jo visas slimības trušiem progresē ļoti ātri!

Raksturs un uzvedība

Trušiem ļoti patīk cilvēku uzmanība, viņi sevi uzskata par ģimenes locekļiem ( drīzāk par ģimenes centru :) ) un prasa atbilstošu attieksmi. Trusi var iemācīt nākt uz savu vārdu, stāvēt uz pakaļējām kājām, kā arī citus trikus. Apmācībā kā motivāciju vajag izmantot kārumus un balsi. Sodīšana un sišana uz dzīvnieku nedarbojas un izraisa tikai pretējo efektu. Truši ļoti labi pazīst intonācijas, tāpēc ar viņiem visu var “sarunāt”.

Pa māju brīvi staigājošu trusi ir nepieciešams pieskatīt, jo dzīvnieks var atrast elektrības vadus vai istabas puķes un nolemt tos pagaršot. Var iemācīt dzīvniekam komandu nedrīkst un parādīt ko drīkst un ko nedrīkst grauzt, bet tam ir nepieciešams laiks un pacietība.

Trušiem nepatīk, kad tos paceļ no grīdas, tāpēc labāk ar tiem komunicēt viņu līmenī. Trušiem patīk kopējas pasīvas aktivitātes – viņi noteikti izbaudīs pasēdēt jums blakus kamēr jūs sēžat uz dīvāna ar grāmatu vai planšeti.

Kad truši ir sabiedēti, dusmīgi vai ļoti prasa uzmanību, viņi sit pa zemi ar aizmugurējām kājām.
Kad truši ir laimīgi, piemēram, kad viņus glauda, viņi berž zobiņus un izdod īpašu skaņu. Tā truši “murrā”. Savu mīlestību viņi izpauž skrienot pie jums, lecot apkārt un aktīvi laizot rokas. Truši ir ļoti mīlīgi dzīvnieki, kuri labi saiet ar citiem trušiem (ja tiek turēti kopā no bērnības un abi ir kastrēti), ar citiem mājdzīvniekiem (ja otrs dzīvnieks ir mierīgs pēc dabas un gudrs).

Kad trusis jūtas laimīgs un drošs viņš mēdz nokrist uz grīdas un pavārtīties uz sāniem, kas izskatas tā, it kā dzīvnieks ir miris. Bet īstenībā tā truši atpūšas un parāda savu apmierinātību ar visu, kas ir apkārt.

Aktīva prieka izpausme ir kad trusis palecas un gaisā krata galvu un sasit kopā aizmugurējās kājas.

Truši un bērni

Daudziem truši asociējas ar bērnību, lieldienām un pasakām. Truši bieži tiek uzskatīti par “vieglo” būra mājdzīvnieku, kuru kopšana nesāgādā īpašas grūtības, tos bieži izvēlas kā mājdzīvniekus bērnam. Tas ir ļoti tālu no patiesības – atbildība par trusi nav mazāka un kopšana nav vieglāka nekā par suni vai kaķi.
Truši ir fiziski ļoti trausli un vipārīgi ļoti bailīgi dzīvnieki. Bērni ir aktīvi, enerģiski un mīļoši, bet mīlestības izpausmes parasti ietver sevī apskaušanu, spēlēšanos un dzīvnieka nēsāšanu apkārt – tās viss ir lietas, no kurām truši baidās. Rezultātā bērns ir saskrāpēts, vai pat sakosts, bet dzīvnieks ir nesociāls un baidās no cilvēkiem. Visu laiku var redzēt sludinājumus par trušiem, kurus atdot dēļ bērniem, vai kuri ir kļuvuši nevajadzīgi.
Truši un bērni var labi sadzīvot kopā, bet audzināšanu un rūpes par abiem ir jāuzņemas pieaugušajiem.

Izdevumi

Pieņemot lēmumu par trusi kā par jaunu mājdzīvnieku nevar neņemt vērā naudas aspektu. Trusis nav “lēts” dzīvnieks, jo sākotnēji prasa lielus ieguldījumus, bet nav dārgs uzturēšanā.
Vienreizejie izdevumi ietver sevī:

 • Pašu trusīti: 20-30 EUR
 • Lielu būrīti: 40-100 EUR
 • Pārnēsājamo būrīti: ~20 EUR
 • Tualetes kastīti: ~10 EUR
 • Pavadiņu pastaigām: ~20 EUR
 • Ķemmīti: 5 EUR
 • Ūdens un barības trauki: 5-10 EUR
 • Kastrācija: min. 30 EUR

Regulārie izdevumi:

 • Siens: ~10 EUR mēnesī
 • Barība: 10-15 EUR mēnesī
 • Pakaiši: ~5 EUR mēnesī
 • Potēšana: 15-30 EUR gadā

Kopsavilkums

Truši ir ļoti īpaši, mīlīgi un draudzīgi, gudri dzīvnieki. Rūpēšanās par tiem nav viegla, bet kad izdodas iekarot mīluļa uztīcību, tas viss ir tā vērts.

28 komentāri rakstam “Kā rūpēties par mājas trusi?

 1. sveiki man ir pandoras pundur trusis ~6 menesus vecs (puika) .vai tas ir normali kad es vinu palaizu pa istabu staigat un ja manai kakenei ir runcu laiks trusis grib ar vinu paroties ?

  • Sveiki!

   Pavasaris ir klāt :)
   Izklausās, ka trusītis nav kastrēts. Ja puisītis ir vecāks par 3-4 mēnešiem, tad mēs ļoti(!) iesakām to izdarīt. Galvenais ir doties pie veterinārārsta, kuram ir pieredze, jo ja tādas nav operāciju uzskata par riskantu un neiesaka veikt. Par kastrēšanu sīkāk var palasīt šeit: http://majastrusis.lv/trusu-kastresana/
   No tā būs ļoti daudz ieguvumu un tikpat kā neviena trūkuma. Kā arī, tam vajadzētu atrisināt arī ‘parošanās’ problēmu.

 2. Sveiki, man ir melna pundur-trusīte (auniņš)
  2-3 gadi dzīvojas pa māju un laižam arī ārā(dresēta) bet es vēlos sev iegadāties kucēnu.. Labrdoru.. Vai tas ir prātīgi?

  • Sveiki!
   Vispār labradors nav tā labākā izvēle, ja nepieciešams sadzīvot ar trusi.
   Protams, tas ir ļoti atkarīgs no katra suņa (un viņa rakstura) individuāli, bet viņiem ir iedzimts instinkts dzenāt/ķert trušus (un citus mazos dzīvnieciņus).
   Šeit ir ļoti labs apraksts par iepazīstināšanu (angliski): http://www.wikihow.com/Introduce-a-Dog-and-a-Rabbit
   Ja nepieciešams, varam pārtulkot uz latviešu valodu.

   Bet īsumā ir tā:
   Uzmanīgi, ar pieskatīšanu un kārtīgu, pakāpenisku iepazīstināšanu, viņi iespējams varētu sadzīvot. Ir ļoti svarīgi iemācīt kucēnam, ka pret trušuku jāizturas uzmanīgi, jo kucēni ir ļoti aktīvi un neuzmanīgi, un, pat neko ļaunu negribot, var nejauši uzkāpt vai izdarīt pāri trusītim.
   Noteikti sākumā būtu jāiepazīstina pamazām, jāmāca, ka trusis ir ģimenes loceklis un, ka viņu nedrīkst bakstīt un dzenāt apkārt.
   Varbūt iesākumā arī, ja iespējams, trusīti aizvest ciemos pie kāda draudzīga suņuka un paskatīties, vai trusim nav iebildumu pret suņiem kā tādiem – tas ir, vispirms trusīti pārnēsājamā būrīti iedot apskatīt/apostīt suņuku un paskatīties uz reakciju.
   Bet nav 100% garantija, ka tas izdotos.

   Mūsu pieredze ir tāda, ka mums laukos ir liels, bezšķirnes suns, kuram mūsu trušuks Maffins ir liels draugs, bet dažkārt, kad ar Maffinu pastaigājamies apkārt, sunim patīk, kā Maffins lēkā un viņš sāk viņu bakstīt ar purniņu (spēlējoties) un dzenāt, bet Maffins to tā neuztver un sāk skriet prom, un jo aktīvāks Maffins paliek, jo aktīvāk suņuks grib spēlēties. Un Maffinam tas ir stress, jo viņš grib mierīgi pastaigāties, un tad viņš elso, un pat mēģina izrauties no pavadas.
   Tajā pašā laikā, kad abi sēž istabā uz dīvāna, tad Maffins var sēdēt sunim virsū, vai lekt pāri un visi ir mierīgi.
   Galvenā problēma ir tā, ka suņuks ir liels un skraidot apkārt var uzkāpt virsū vai stipri sabakstīt un iespējams pat traumēt.
   Šajā pieredzē gan svarīgi pieminēt, ka viņi redzās aptuveni reizi 2 mēnešos, nevis dzīvo kopā visu laiku.

  • Sveiki!
   Trušiem dabā ļoti patīk rakt. Un šī ir tieši tā pati darbība, viņš mēģina izrakt bedri/alu.
   Ieteicams trušuku biežāk vest ārā pastaigāties vai vienkārši palaist pa istabu ar pieskatīšanu, jo rakšana būrītī ir viena no pazīmēm, ka trušukam tur ir garlaicīgi.

   • paldies paldies
    tad laikam par maz tiek ara,hmm trusis tapat laba laika tiek nests ara zalite setina ar pili vidu :),un tiek laists ara ritos un pec darba pa virtuvi un viesistabu pabizot.bet daudz nebizo jo uz tepika izlaizas un atpusas laikam no tas raksanas :)

    • Tad jau, protams, varētu būt arī otrais variants – trušukam tik ļoti patīk ārpus būra, ka ienesot to atpakaļ būrī, viņš ir neapmierināts, un izrāda to rokot :) Tāds variants arī ir iespējams.

     Mūsu Maffins dzīvo brīvi istabā (staigā tikai pa paklāju, pa laminātu slīd ķepas) un viņš paklāju arī “rok” ik pa laikam, bet kad izlaižām ārā pļavā/smiltīs, tad nekad neko nav racis. Tā kā var arī būt, ka viņam patīk rakt, bet nepatīk smērēt ķepas. Un jūsu gadījumā līdzīgi :)

     • :)
      trakakais ir tas kad trusis izdoma pl 1 nakti sakt rakaties pa buri un tad vismaz 3-4 stundas,ja ir trausls miegs tad pagulet nav iespejams :)

 3. Labdien, man ir trusenīte (parastais trusis), viņai nesen palika gads un es tikai tagad sāku lasīt kā pareizi rūpēties par trusi, es vēlējos uzzināt ko man darīt, ja viņa nav kastrēta un ir jau gadiņš?

 4. Labvakar! Man ir 2 truši- auna un Jaunzēlandes sarkanais. Jaunzēlandes sarkanajam ir 1 gads un 3 mēneši, bet aunam būs tikai 7 mēneši. Abas ir meitenes. Nesen kaut kā, lecot pāri aunam, Jaunzēlandes sarkanais savainoja aci auniņam, ta bija mazliet iekaisusi, bet iekaisumu novērsām 2 dienu laikā. Tad Jaunzēlandes sarkanais trusis visu laiku auniņam laizīja to actiņu iekaisušo. Tagad jau pagājuši daži mēneši un tas turpinās, tādēļ turu pat atsevišķos būros, lai actiņa netiktu traumēta. Ko tas nozīmē un ko darīt tādā situācijā? Paldies par atbildi jau iepriekš! :)

  • Labdien!
   Vai abas meitenītes ir sterilizētas? Nesterilizētām meitenēm biežāk rodas konflikti, hormonu iespaida dēļ.
   Noteikti ir pareizi trusīšus uz laiku sadalīt, lai tā actiņa kārtīgi sadzīst. Būtu labi, ja trušu būrīši stavētu blakus, lai viņas var viena otru redzēt, un varbūt tomēr arī paspēlēties kopā, kamēr viņas pieskata. Citādi, pēc laika var rasties situācija, ka būs nepieciešams trusenes sadraudzēt.
   Ja actiņa nesāk dzīt kamēr trusīši ir sadalīti – noteikti ir jāparāda to vetārstam.

 5. Sveiki ,iegādājos zoo veikalā trusīti ,bet neveicās īsti labi , jo ,viss ļoti labi . Mīlīgs .. pat rokās devās ! Būri pa dienu biju atstājusi vaļā ,pienāca nakts … trusīti ieliku būri ,izslēdzu gaismu un devos gulēt, bet trusīts nepaaartraukti to būri skaļi raustija ,bija ļoti,ļoti skaļš ..visas granulas spēra pa gaisu. un ļoti ,ļoti ilgi un skaļi (troksni pat dzirdet varēja no 1.stāva ) arī dienā viņš negribēja būrī sēdēt ,kamēr netika izlaists atkal pa istabu skriet . Naktīs kad izlaidu viņu āra no būrīša , viņš pa visu istabu spollēja un leca uz gultas un laizija man rokas,seju ,mīlīgi ,jā ,bet pagulēt nebija iespējams ! ko man daŗit ? un tas visa sākās tiklīdz iegādājos ?

  • Sveiki!
   Apsveicam ar jaunu mīluli! Jauki dzirdēt, ka trusītis ir tik mīligs :)
   Ir skaidrs, ka būrītī viņam sēdēt nepatīk. Vai būrītis garausītim nav pārāk mazs? 1 pundurtrusītim būtu nepieciešams vismaz 50x100cm liels būris. Būrītī trusītim vajadzētu ielikt kādu rotaļlietu – kartona kastīti no tējas, tualetes papīra rullīti, vai kādu koka mantiņu no zooveikala. Tas palīdzēs trusītim novērst uzmanību un atrast ko padarīt pa nakti.
   Ja nekas nelīdz – atliek tikai pagaidīt kāmēr trusītis pieradīs pie jaunā dzīves ritma un pats zinās, kad ir spēļu laiks, un kad ir jāpavada laiks būrī.

  • Tas var būt dēļ ‘staigājošām blaugznām’, par kurām ir šis raksts: http://majastrusis.lv/staigajosas-blaugznas-trusiem/

   Protams, var gadīties, ka arī dēļ sausa gaisa istabā izkrīt nedaudz spalva.

   Vai viņš kasa tās vietas? Vai var redzēt tādu kā sausu ādu (blaugznas tajās vietās)? Vai austiņas iekšpusē ir tīras (neredz apsārtumu, melnus punktiņus) un āda nav sausa?

   Ieteiktu paskatīties augstāk minēto, un vienmēr drošāk ir aizvest trušuku pie vetārsta :)

 6. Labdien,man ir trusis(pundurtrusis)4 men vecs.Un divi kaķi?Trusi es laižu pastaigāties pa iztabu ,no rita un vakārā (apmeram 1h ) un kaķus es neizlieku ārā no iztabas.Vai tas ir prātīgi?
  (Vini isti nepievers uzmanibu )

 7. Labdien,man ir trusis pundurtrusis 4 men vecs un edienu es perku Liepājas depo.Firma – Megan vai šī firma ir laba priekš šāda vecuma trušiem?

 8. Labdien mīļie trusīšu saimnieki.Sakiet, lūdzu, ja mājās ir šis mīļums…….vai telpā ir jūtama arī nepatīkama smaka? (protams pie apstākļiem, ja trusīti kopj un uzpasē) paldies

  • Sveiki!
   Mēs paši uz smaku esam ļoti jūtīgi, tāpēc saprotam raizes.
   Ir tā, ka ja truša kastīti tīra regulāri, tad smakas problēmu nevajadzētu būt. Toties, istabā smaržos pēc siena. Draugi saka, ka pie mums ir tāda neliela lauciska smarža mājās, pēc zāles smaržo. Mēs paši vairs nejutam :) Trušu urīns smird ļoti nepatīkami, tāpēc pēc kastītes tīrīšanas istabu labāk pavēdināt. Pats trusis ka dzīvnieks ir ļoti tīrīgs un smaržo jauki, grūti pateikt pēc kā, pēc tādas saldenas svaigas pļautas zāles :)

 9. Mums ir 3 gadus jauns trusītis (Aunińš) Ikdienā mēdzam saskarties ar problēmu, ka trusis piečurā istabu. Būris ir lies un katru dienu to tīram. Vai arī citiem trušu saimniekiem ir šāda problēma?

 10. Labdien!
  Vēlējos uzzināt vai trusim pa visu būrīti vajag pakaišu granulas vai tikai tajā kastītē uz kuru viņš iet? Jo lasiju, ka vajag pa visu būri, bet manam trusim nepatīk un viņš pakaša pleķi kur nav granulu un guļ tajā pleķītī

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *