Kā uzvedas truši?

Pēc dabas truši ir ļoti klusi dzīvnieki, jo tas palīdz viņiem nepievērst plēsēju uzmanību. Bet neskatoties uz to, ka trušiem nav balss, viņiem ir sava komunikācijas valoda, kas palīdz izpaust gan laimi un prieku, gan bailes vai dusmas.
Cilvēki, kas nav pazīstami ar trušiem, bieži domā, ka tiem nav izteiktas personības. Tas ir tik tālu no patiesības, cik vien var :) Šie cilvēki, diemžēl, nekad nav redzējuši, kā truši dramatiski nokrīt uz sāniem, krata galvu lidojot pāri istabai, vai nesas pie cilvēka, lai palaizītu rokas. Ja dzīvniekam tiek dota iespēja izpausties – viņa ģimene noteikti būs pārsteigta par sava mīluļa raksturu. Visi truši ir unikāli, bet viņiem ir kopīgie “vārdi”, kas palīdz viņiem komunicēt gan savā starpā, gan ar cilvēkiem.
Kā uzvedas truši? Tipiskas trušu uzvedības piemēri ar bildēm un skaidrojumiem ir zemāk.

Prieks un Laime – Binkijs

Trusis binko - majastrusis.lv
Vislielākā trušu prieka izpausme ir īpaša kustība, ko angliski devē “binking” (“binkošana”). Trusis var mierīgi sēdēt un grauzt kādu zariņu un pēkšņi sākt skriet, kratot galvu un sasitot ķepas kopā. Šī prieka deja izkatās ļoti neparasti un interesanti, ja jūsu trusis tā dara – apsveicam, viņš tik tiešām ir laimīgs :) Maffins laiku pa laikām “binko”, lai gan viņam vairāk raksturīga cita laimes izpausme…

Dramatiska krišana uz sāniem

Trusis apkrīt uz sāniem - majastrusis.lv

Dabā truši ir spiesti vienmēr būt gatavi uzbrukumam, ļoti reti viņi var atpūsties, izstaipīties un atslābināties. Mājas truši, kas pilnībā uzticas savai ģimenei un apkārtnei, izpauž savu prieku un apmierinātību nokrītot uz sāniem. Jā, tas mēdz izskatīties tā, it kā mīlulim ir sirdstrieka, bet īstenībā, tā ir lieta, par kuru var tikai priecāties! Maffinam pusdienmiegs vienmēr atnāk negaidīti un viņš nokrīt uz sāniem un tā arī paliek gulēt, kamēr kaut kas viņu nepamodinās :)

Prieka skrējiens

Kā uzvedas truši - majastrusis.lv

Visi instinkti ir izveidojušies tā, lai palīdzētu trušiem izdzīvot. Tāpēc viņi nepārtraukti trenējas, lai spētu aizskriet no plēsējiem, un savus treniņus viņi izbauda un iesaista spēlēs. Priecīgi truši var doties īsos, bet ļoti ātros sprintos. Dažreiz viņi tik aizraujas ar procesu, ka mēdz nokrist vai ieskriet kaut kur :)

Truši murrā, kad viņus glauda

Trusis murrā - majastrusis.lv

Trušiem ļoti patīk cilvēku pieskārieni. Tik ļoti, ka viņi paši tos prasa un dusmojas, ja tie tiek pārtraukti pārāk ātri. Bet ja viss notiek tā, kā trusim patīk tad var dzirdēt (un redzēt) truša “murrāšanu”. Murrāšana mēdz izskatīties tā, it kā dzīvnieks kaut ko ritmiski košļātu. Tas nav pārāk tālu no patiesības. Truši “murrā” beržot zobiņus. Tas ne tikai liecina par laimes sajūtu, bet arī palīdz zobiņiem veselīgi nodilt. Maffins vienmēr berž zobiņus, kad viņu glauda pa pierīti :)

Truši izpauž mīlsetību laizot rokas

Trusis laiza rokas - majastrusis.lv

Truši ir ļoti sociāli dzīvnieki, viņi ļoti bieži izpauž savu mīlestību pret citiem trušiem vai cilvēkiem. Cilvēku gadījumā truši laiza tiem rokas. Piemēram, Maffinam patīk pienākt un laizīt man seju, ja es sežu uz grīdas :) Arī viens otru truši laiza un viegli “ķemmē” ar zobiem.

Truši žavājas un staipās

Trusis staipās - majastrusis.lv

Pāris reizes dienā noteikti var redzēt, ka truši staipās – it īpaši tieši pirms vai pēc miega. Bieži viņi staipas ejot un tas izskatās ļoti mīļi :) Maffins bieži staipās ar dibenu augšā, kā kaķis.

Truši var vārtīties pa zemi no prieka

Trusis vārtās pa zemi - majastrusis.lv

Bieži tas sākas kā mēģinājums nokrist uz sāniem, un tad trusis var sākt vārtīties pa zemi. Dabā tāda uzvedība nav pieļaujama, bet mājas truši jūtas droši un var atļauties spēlēties.

Ir divu tipu truši..

Veikls trusis - majastrusis.lv

Veiklie truši, kurus būs jāiemāca, kur drīkst un kur nedrīkst iet – jo citādi tādu mazuli varēs atrast visnegaidītākajās mājas vietās :)

Neveikls trusis - majastrusis.lv

Un ir truši, kuri nesagādās savai ģimenei īpašas problēmas ar teritorijas ierobežošanu :) Un tas ir tikai mīļi!

13 komentāri rakstam “Kā uzvedas truši?

 1. ko nozīmē ja trusis ar zodu glaužas klāt. mans trusis tā dara uz izskatās ka prasītu lai papaijātu bet man teica ka tas nozīmējot ka trusis pasaka ka viņš uzticas kā ir patiesībā

  • Trušiem uz zoda ir īpaši dziedzeri, kas izdala smaržu. Beržot zodu pret lietām, truši iezīmē tās ar savu smaržu – cilvēki to nejūt, tāpēc nav vajadzības uztraukties. Truši iezīmē lietas – bļodiņu, būrīti, mēbeļu stūrus, arī savu cilvēku – lai paradītu citiem trušiem (pat ja garausītis dzīvo viens), ka šīs lietas un cilvēki pieder viņam un šī ir viņa teritorija. To dara gan puiši gan meitenītes.

   Piemērs ar cilvēka iezīmēšanu redzams šajā video (00:51 sekundē): https://www.youtube.com/watch?v=VSuxIMbhKAI

 2. Un man vienmēr likās, ka muti viņi kustina, jo saspiežu par daudz galvi’ju glaudot vai vnk lai vairāk norītu siekalas.
  Citreiz vakaros sēž uz dupšiem un arī it kā ”triņ zobus”.

  Ādu gan kkā nav laizījuši, bet manas ”mājas” drēbes un gultas palagus gan.

  Vārtīšanās. Arī šo nebiju iedomājusies. Likās, ka lielu vēziens bijis un netīšām pārgāžas pāri. Lai gan pēc tam izskatās tīri apmierinājti.

  Man tieši abu tipu truši. Kamēr viens pa augstu gultu dzīvojas, tikmēr otrs tikai pastaipas uz pakaļkājām un nekur augšā netiek. :D

 3. Labdien!
  Ko varētu nozīmēt tas,ka trusis “metās virsū” rokai, kad ņemu trauciņu no būra, lai ieliktu tajā barību. Vai arī ” metās virsū” un ar zobiem iekožas spainītī, kad no tā beru barību trauciņā. :( saskrāpēta roka un bailes nav tas patīkamākais, tovojoties trusim. Kopumā sadzīvošana ir draudzīga, ņemam ārā no būra, skraida pa grīdu un dīvānu, labprāt ar meitu kopā “lasa” grāmatu un nāk pēc glāstiem. Bet būrī, kurš ir atbilstošs pēc izmēriem uzvedās, kā “zvērs” :)
  Būrī ir mājiņa, ābeles zars, ūdens, sāls, minerālis,siens.

 4. Sveicināti!
  Nesen kļuvām par vecākiem mazam pundurtrusim. Lai gan Lūfijs pie mums ir pavisam nesen, ir neliela īpatnība, ko nevaru saprast. Mēs viņam ļaujam pārvietoties pa visu istabu un lai gan dažkārt gadās, ka viņš nokārtojas uz grīdas, taču lielākoties jau ir pieradināts pie kastītes, taču kad viņš uzlec uz krēsla vai arī mēs viņu ieliekam gultā tā viss kā uz burvju mājiena tiek apkakāts vai apčurāts. To var kā mainīt?

 5. Sveiki man ir trusītis ne pundurtrusis , bet parastais. Un mans trusītis man jau ir gadu dzīvo mājās būri. Nesaprotu kāpēc tas rūc – čīkst , ar rociņām lec virsū . ā to var manīt??

  • Sveiki!
   Varat palasīt šo rakstiņu par trušu agresiju: http://majastrusis.lv/trusu-agresija/
   Tur aprakstīti līdzīgi gadījumi un ko tie varētu nozīmēt.
   Bet īsumā varētu būt tā: hormoni (trusīts nav kastrēts); aizsargā savu teritoriju; bailes no rokām (pārāk daudz cilāts/nēsāts/sodīts); kāda veselības problēma (ja agresija sākās pēkšņi).

 6. Labdien vēlējos jautāt padomu par savu trušu puiku kurš nu jau pie mums ir gadu un pret mani (truša saimnieci) viņš izturās mīļi, glaužās klāt ar zodiņu, skraida un lēkā pakaļ pa māju un reizēm pat iezīmē ,kad sajūt citas manas smaržas, bet pats galvenais par ko ir stāsts – viņš nevienu vien reizi ir sakodis līdz asinīm citus ğimenes locekļus ,kad tiek
  likts ēdiens būrītī vai baro no rokas un reizēm pat tad kad viņš tiek izņemts ārā no būrīša skrien virsū un iekož (citiem ğimenes locekļiem).Lasot rakstus internetā skaidrs laikam tas, ka trusītis ir jākastrē, bet jautājums vai kastrēšana šinī situācijā 100% palīdzēs vēl kaut kādā rakstā bija teikts, ka tadi truši,kas skrien pakaļ un kož ir ļoti agresīvi un viņi ir traumēti un eksperti iesaka šādus trušus labāk iemidzināt,bet es īsti nevaru saprast vai tas ir mūsu gadījums vai nav un iemidzināt tā kā man ļoti negribētos, bet ko labāk darīt un ko jūs iesakat ?

 7. Labdien!
  Šogad paņēmām trusīti, mums teica ka aptuveni gads viņam esot, jo bija pieklīdenis īsti nezināja cik viņš ir nodzīvojis. Trusītis ļoti gudrs, iet savā būrītī ēst un arī nokārtojas tur pat noteiktā vietā, ir vienmēr labā garastāvoklī un pie mums jau pieradis, bet ir viena liela problēma, viņš grauž dēlam dīvāna malu un spilvenus, grauza arī tapetes, pirkām minerāl akmeņus tagad tapetes pagaidām neaiztiek, bet dīvānu gan un tā nopietni, ko mums darīt, varbūt ir kāds gudrumiņš kā no tā varam atradināt, mēs viņu ļoti mīlam un vēlamies panākt harmoniju:)

  • Labdien!
   Diemžēl daudziem trušiem ir ļoti stipra vēlme grauzt lietas. Tas ir viņu dabā un aizliegt to pavisam nevar. Šādā gadījumā būtu jānodrošina dažādas graužamas lietas: koka zariņus, kartona kastītes (der gan mazas, piem. no tējas, gan lielas), tualetes papīra rullīšus, koka mantiņas, utml. Tas palīdzētu novērst uzmanību no lietām, kuras grauzt nedrīkst. Ja tas nelīdz – tad trusīša teritoriju ir jāierobežo, lai viņš nevar tikt pie dīvāna/tapetēm. Šādam nolūkam var izmantot kādu žodziņu, idejas var paskatīties šeit: http://majastrusis.lv/trusu-majoklu-idejas/

   • Labdien!
    Paldies par Jūsu ieteikumiem, mēs tagad esam iemācījušies kā trusīti iemācīt lai tas negrauž dīvānu, mēs viņam uztaisījām kasti kurā viņš ik pa brīdim ieskrien un tad tur izlieto savu graušanas enerģiju:) Bet mums ir vēl viens jautājums – visu šo laiku trusītis bija ļoti bailīgs un nedevās rokās, tikai tagad ir tā ka reizi pa reizei to var saķert, vai ir kāds padoms, kā trusīti pieradināt pie sevis un lai viņš paliktu drošāks. piemēram visas pazīmes truša labsajūtai ir, viņš murrā kad glauda, lēkā, skrien pa gultu, dēlam laiza galvu un seju, naktī sēž uz gultas pie dēla, bet tiklīdz gribi viņu pamīļot vai paņemt rokās, tā uzreiz viņš mūk prom. Mēs viņu ļoti mīlam, lieku reizi viņu neķerstām un nebaidām, bet kā lai pieradinām pie sevi, vai tas var būt tāpēc ka paņēmām viņu ne pavisam maziņu?

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *