Ko darīt, ja trusis kož, kad viņu baro

Ko darīt ja trusis kož, kad viņu baro

Ko darīt ja trusis kož, kad viņu baro - Majastrusis.lv
Dabā truši cīnās viens ar otru par barību, it sevišķi, ja tās ir maz. Truši gan aizstāv savu atrasto barību, gan mēģina atņemt citiem, ja pašiem to atrast neizdodas. Mājas truši savu barību arī uztver ļoti nopietni un var palikt agresīvi barošanas laikā – skriet virsū, ‘rukšķēt’, sist ar ķepām un pat mēģināt iekniebt/iekost.

Neskatoties uz to, ka cilvēks nodrošina trusītim ēdienu, nevis mēģina to atņemt, dažiem trušiem var parādīties instinkts savu barību aizsargāt. Kā arī trusīša barošanas process mājas ir nedabisks, jo dzīvnieks ir pieradīs pavadīt stundas meklējot barību it visur, nevis gaidīt, kad tā pati parādīsies bļodiņā.

Barošanas agresija ir ļoti grūti saprotama vai labojama, jo visādi citādi mīļš un draudzīgs trusītis var būt agresīvs tieši barošanas laikā. Ir dažas lietas, kas var palīdzēt ar šo problēmu:

  • Kārumu barošana no rokas palīdzēs trusītim būt mierīgākam un saistīt rokas ar kaut ko labu, nevis baidīties, ka ēdiens varētu tikt atņemts. Kārumus no rokas tādam trusītim labāk dot tad, kad viņš nav izsalcis – lai izvairītos no agresijas.
  • Pārvietot bļodiņu citur būrī vai istabā. Ja trusītis ir pieradis, ka vienmēr tiek barots labajā stūrī, var palīdzēt pārtraukt šo saikni, novietojot bļodiņu citās vietās, lai liktu trusītim to meklēt.
  • Neizmantot bļodiņu vispār.Neskatoties uz to, ka cilvēkam ir pievilcīgāk barot trusīti no skaistas bļodiņas, dzīvnieciņam dabiskāk ir ēdienu meklēt, tāpēc viņam var iepatikties, ja ēdiens tiks izvietots uz grīdas dažādās vietiņās, kur to varēs meklēt – gandrīz kā dabā. (šo var darīt arī tikai ik pa laikam)

Personīga pieredze
Mūsu Maffins, esot ārkārtīgi mīļš un draudzīgs, mēdz palikt agresīvs barošanas laikā, it sevišķi, ja ēdienreize ir aizkāvējusies, vai arī svara konotrolēšanas nolūkos, porcijas ir palikušas mazākas. Parasti mēs cenšamies novērst viņa uzmanību, kamēr barība tiek sagatavota, kā arī izmantojam augstāk aprakstītos trikus. Sakosti gan nekad neesam bijuši :)

Ir nepieciešama pacietība, lai cīnītos ar trusīša uzvedības problēmām. Dzīvnieciņš pats nemāk pateikt vai izskaidrot savas darbības cilvēkiem, tāpēc ir svarīgi mēģināt izprast kads iemesls ir kādam trusīša nedarbam.

2 komentāri rakstam “Ko darīt, ja trusis kož, kad viņu baro

  1. Sveiki. Ko darīt, ja trusis nemitīgi rok un kko grib košļāt? Visu un visur. Savā mājiņā, ārpus tās.vistrakāk ir naktīs kad notiek aktīva rakšana savā būri pa koka grīdu un papildus graužot pašu koka būra apmales. Vai tiešām kastrējot viņš norimsies? Dodam gan zarus viņuam ko grauzt, gan burkānus bet nekas nepalīdz pret būra un stūru graušanu un rakšanu. :(

    • Sveiki!

      Vispirms atvainojamies par tik novēlotu atbildi.
      Rakšana un graušana ir trušu normāla uzvedība, bet ar mēru. Ja tas notiek nepārtraukti un trusis nemitīgi kaut ko grauž un rok, tas var nozīmēt vairākas lietas. Pirmkārt, jā, kastrēšana/sterilizēšana noteikti var palīdzēt nomierināt trusītim hormonus un padarīs viņu mierīgāku. Trusis var rakt un grauzt visu tieši hormonu dēļ, jo viņam nav iespējas apmierināt savas dabiskas vēlmes. Dažiem trušiem tas izpaužās ļoti izteikti, dažiem – mazāk, bet kastrēt trusīti vienmēr nāks tikai pa labu, ja vien nav kādu veselības problēmu.

      Rakšana un graušana var būt arī aiz garlaicības, ja trusītim nav kādu drošu rotaļlietu. Rotaļlietas ir jāmaina, jo truši, tāpat kā bērni, ātri pie tām pierod un zaudē interesi.
      Vēl viena lieta ko varētu apsvērt ir būrīša izmērs. Trusītim, kas lielāko daļu no dienas pavada būrim, būrīša izmēram ir jābūt ne mazāk par 50cm X 100cm. Truši ir ļoti aktīvi dzīvnieki un viņiem ir nepieciešama vieta, kur izskrieties, izlēkāties un visādi citādi izpausties. Ja trusītim fiziski nav kur to izdarīt, viņš var justies izmisis, nezināt kur to enerģiju likt un tāpēc grauzt un rakt visu, līdz kam var aizsniegties.
      Pārmērīga graušana var noradīt arī uz nepieciešamību nodilt zobiņiem. Ja trusītis neēd granulētu barību, zobiņi var nedilt pareizi un trusītis var mēģināt tos “noberzt” pats, graužot koku, būri, utt.

      Ir grūti pateikt, kas tieši var palīdzēt šādu uzvedību nomākt, bet noteikti ir jāapsver būrīša izmērs, vairāk rotaļlietu (var pamēģināt būri izvietot kasti raksānai, piepildītu ar sienu/papīru/smiltim), kā arī apsvērt domu par kastrēšanu, jo to gan mēs, gan trušu eksperti, iesakām darīt vienmēr, ja vien nav kāds iemesls to nedarīt.

      Cerams, ka kāds no šiem padomiem palīdzēs trusītim nomierināties!
      Droši dodiet ziņu, ja gadījumā varam vēl kā palīdzēt.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *