Truša veselības pārbaude

Savvaļas truši ir spiesti slēpt savas veselības problēmas, jo citādi viņi kļūs par plēsēju upuri. Lai gan dabā dzīvojošiem trušiem tas var izglābt dzīvi, mājas trušu gadījumā tas tikai maldina īpašniekus. Trušiem ir ļoti ātra vielmaiņa, tāpēc viņu slimības progresē ļoti ātri. Laicīgi pamanot problēmu var izglābt mīluļa dzīvību. Pāris reizes gadā trusi būtu jāved pie ārsta uz profilaktisko apskati. Bet pārbaudīt trusēna veselību var (un vajag) arī pašam.
Truša veselības pārbaude nav nekāds sarežģīts pasākums un neprasa īpašas prasmes. Dzīvnieciņam ir tikai jāuzticas jums, lai viņš dotu sevi apskatīt.

Truša veselības pārbaude – kā to veikt?

 • Deguns Degunam ir jābūt sausam un tīram, bez nekādiem izdalījumiem. Trušiem, tāpat kā cilvēkiem var būt iesnas, kā arī tas var norādīt uz nopietnāku veselības problēmu.
 • Acis Acīm ir jābūt spilgtām un sausām. Miglainas acis, asaras vai salipušas skropstas norāda uz veselības problēmu.
 • Ausis Ir jāpārbauda auss iekšpusīti – lai tur ir tīrs un sauss. Brūnie izdalījumi, krevelītes vai nepatīkama smaka var norādīt uz ausu infekciju.
 • Ļipiņa Ļipiņai un dibenam ir jābūt tīram un sausam, bez izdalījumiem vai salipuša kažociņa. Truši ir ļoti tīrīgi dzīvnieki un ja viņu dibens nav nomazgāts, tas var nozīmēt problēmu, kas ir saistīta ar vēdera izeju.
 • Ķepiņas Veselas ķepiņas ir tīras, sausas, ar vienmērīgu apmatojumu. Nadziņiem ir jābūt nogrieztiem. Trušiem ar Rex tipa spalvu (ļoti īsu) īpaši bieži gadās problēmas ar ķepiņām. Ja uz ķepiņas ir vietas, kur nav spalvas un var redzēt ādu – trusi ir jāvēd pie ārsta, jo tas ne tikai sagādā sāpēs, bet var arī izraisīt infekciju.
 • Zods Zodam ir jābūt tīram un sausam. Ja zods ir mitrs, tas nozīmē, ka ir problēmas ar zobiem. Zodu ir jāaptausta, jo ja trusim veidojas abscesi vai izaugumi, tad ļoti bieži tie izaug tieši ap zodu.
 • Zobi Trušiem zobi aug visu mūžu. Siens, rotaļlietas un granulētā barība nodrošina zobiņu veselīgu nodilšanu. Ja zobi izaug parāk gari, tad ārstam tos ir jānogriež, jo citādi trusis nevarēs ēst un var savainoties. Tā ir jāizskatās veseliem zobiem:
 • Truša veselības pārbaude

 • Nagi Nagus trušiem ir laiku pa laikam jāgriež, lai tie neizaug parāk gari. Nogriezt nagus var veterinārārsts, bet to var izdarīt arī pats, izmantojo speciālas šķērītes. Attēlā zemāk var redzēt kā izskatās škērītes:
  32656
  Trušu nadziņš sastāv no divām daļām – baltas un sarkanas. Griezt drīkst tikai balto daļiņu, jo sarkanajā ir nerviņi un asinsvadi. Labāk ir atstāt pāris milimetrus, nekā nogriezt par īsu. Attēlā paradīta baltā daļa, sarkanā daļa un raustīta līnija, kur drīkstētu griezt. Nagus ir jāgriež apmēram reizi trīs mēnešos.
 • Truša veselības pārbaude - kā griezt nagus trusim

 • Kažociņš un ādaKažociņam ir jābūt vienmērīgam, spilgtam, bez blaugznām, ādai nav jāspīd tam cauri. Truši maina kažociņu divreiz gadā (pavasarī un rudenī) tajā laikā viņus ir aktīvi jāķemmē, lai mazgājoties viņi nesaēstos savas spalvas.

Kas var signalizēt par problēmu?

 • Izmaiņas trusēna uzvedībā arī var norādīt par problēmu. Ja trusis parasti ir aktīvs un spēlējas visu vakaru, bet tagad guļ un nereaģē uz rotaļlietām – tas ir iemesls veikt augstāk aprakstīto veselības pārbaudi.
 • Atteikšanās no ēdiena ir viens no nopietnākajiem simptomiem. Trušiem ir ļoti ātra vielmaiņa, tāpēc viņi nedrīkst ilgstoši turēt badu.
 • Izmaiņas vēdera izejā Trusim var būt divu veidu izkārnījumi – sausas, apaļas bumbiņas, ko viņi atstāj kastītē, un mitrās, ko viņi uzreiz apēd. Ja bumbiņas ir radikāli mainījušās formā vai krāsā, vai izeja ir šķidra, vai jebkas atšķiras no normas – tas var norādīt uz gremošanas trakta problēmām.

Kopsavilkums

Rūpes par truša veselību nav pārāk sarežģīts uzdevums – ja cilvēks katru dienu pavada laiku ar savu trusi, tad problēmu visbiežāk izdodas pamanīt laicīgi. Veselības ziņā truši nav īpaši trausli dzīvnieki, lai gan nav arī īpaši stipri. Labos apstākļos dzīvojošs trusis visticimāk nesaskarsies ar problēmam, kas saistītas ar netīrām ausīm, plikām ķepām un pāraugušiem zobiem. Bet protams, ja dzīvniekam ģenētiski ir nosliece uz veselības problēmām – tur nevar vainot dzīvošanas apstākļus.

Latvijā trusis skaitās kā eksotisks mājdzīvnieks, tāpēc rūpēšanos par to ir jāuztic ārstam, kuram ar to ir pieredze. Labu ārstu ir jāatrod uzreiz, jo pašā dzīves sākumā trusi ir jāvakcinē un jākastrē. Kā arī ātras vielmaiņas dēļ atrast ārstu saslimšanas brīdī var vienkārši nepaspēt.

Esiet veseli!

16 komentāri rakstam “Truša veselības pārbaude

 1. Vai nepastāv iespēja,ka trusi kastrējot viņš neiztur narkozi?Kas butu labāk kastrēt vai nekastrēt?Trusim ir apmeram astoņi mēneši.Mums truša veternārārsts teica,ka ja kastrē tad var neizturēt narkozi,bet ja nekastrē tad var rasties slimības.Ka darīt pareizāk?

  • Sveiki!

   Mūsu nostāja ir noteikti par kastrēšanu, ja trusītis ir jaunāks par sešiem gadiem un neslimo ar hroniskām slimībām, kas padarītu operācijas risku lielāku.
   Latvijā daudziem veterinārārstiem nav pieredzes ar trušiem un agrāk viņu kastrēšana tik tiešām varēja būt bīstama. Šobrīd tā vairs nav un galvenais ir doties pie ārsta, kurš to jau ir darījis. Ja atrodaties Rīgā, varam ieteikt pāris klīnikas, par kurām zinām, vai kuru pakalpojumus izmantoja mūsu lasītāji.
   Jebkurā operācijā pastāv risks, bet labumi no kastrēšanas (it sevišķi meitenēm) ir daudz lielāki par risku, kurš pieredzējušā ārstā rokās ir minimāls.
   Par kastrēšanu sīkāk vari palasīt šeit: http://majastrusis.lv/trusu-kastresana/

  • Nepareizs zobu sakodiens trušiem ir diezgan izplatīta problēma. Parasti to risina vai nu regulāri (reizi 1-2 mēnešos) nogriežot zobiņus īsākus (to dara veterinārārsts), vai arī izraujot priekšējos zobus pavisam, bet tad tie vairs neataugs. Ja tiek izvēlēts pēdējais variants, tad zobus rauj ārā ar anestēziju un pārliecinās, ka tiek izrautas arī zobu saknes. Ja zobu saknes ir izrautas, tad zobiņi vairs nekad neizaugs un tas ir operācijas mērķis, jo arī jaunie zobiņi būtu nepareizi un no operācijas nebūtu nekādas jēgas. Pēc operācijas parasti apmēram 10 dienas dod trušiem drošu antibiotiku kursu un ļoti ieteicams arī pretsāpju zāles.

   Pēc operācijas trusim ir jāatsāk ēst pāris stundu laikā, bet var būt nepieciešams arī iesākumā barot ar šļircīti ar Critical Care barību.

   Dzīve bez priekšējiem zobiem nav briesmīga – trusītis ātri iemācas paņemt granulas un sienu ar lūpām, bet grauž ar aizmugurējiem zobiņiem.

   Bet, lūdzu, sīkāk aprunāt ar savu veterinārārstu, jo pašiem ar to nav bijusi pieredze!

 2. Sveiki, gribēju jautāt vai tas ir normāli, kā uzsniga pirmais sniedziņš, trušuks praktiski guļ visu dienu uz palodzes un klusiņām ik pa laikam patrin zobiņus , deguntiņš arī mitrs bet nekādu savādu izdalījumu nav. Nezinu ko domāt, un darīt.

  • Vakardien Dinozoo nopirkām truša gardumus Trixie Mini Drops ar pienenēm, vakar iedevām vienu pagaršot, garšoja un pat ļoti, šodien ļoti atraktīvs un deguntiņš sauss. Tagad skraida pakaļ un diedelē vēl kādu gardumiņu. ??

   • Sveika!

    Ja trušukam ir mitrs deguntiņš (bez izdalījumiem), bet nekas cits neliecina par kādām veselības problēmām, tad visticamāk viss ir kārtībā.
    Tas varēja būt no siena, putekļiem, sausa gaisa (no radiatoriem), vai vēsā gaisa no loga. Principā, ja tas pats pāriet nedēļas laikā, un nav nekādu biezāku izdalījumu, tad problēmu nav :)
    Iespējams kārumi iedeva papildus enerģiju, un viņš palika aktīvāks.

    Piebildīte par kārumiem – šie kārumi satur Jogurtu (piena produkts), tāpēc iesakām tos īpaši daudz nedot, jo trušiem ir piena produktu (laktozes) nepanesamība.

    Visādi citādi, mums prieks, ka tas pārgāja. :)

 3. Labdien, manam trusim asaro actinas, un viena acs bija zilaa kraasa tad tagad nomainijaas uz tumso un ta linija sak nakt no augsheja acs dalas. Ka ari slikta apetiite bet dzer loti daudz udens. Man ir divi tevini, protams vinji dzivo katrs savaa buuri, otram viss pilnibaa kaartibaa. Paldies par jebkuru atbildi.

  • Sveiki!

   Laikam neko īpaši ieteikt nevarēsim, par šādu problēmu nav gadījies dzirdēt un arī līdzīgus gadījumus nevaram sameklēt. Tā varētu būt vienkārši acu krāsas maiņa, kas dažreiz var notikt. Visbiežāk, kad trusītis paliek vecāks par 6-12 mēnešiem, bet var gadīties arī vēlāk.
   Bet tā citādi ieteiktu tomēr trusīti aizvest pie vetārsta, piemēram uz kva.lv.

 4. labdien, mums ir pundurtrusis, vinam tika veikts pote pret infekcijam, un tagad uz kermena, kur tika veikta pote ir asins receklis, sakumaa bija maza pumpina , un tagad liels sarkans plekis, dzivnieks uzvedas kaa vienmer, ed un skraida,cik tas nopietni ir

  • Sveiki,

   Ļoti grūti pateikt. Tas drošvien ir tikai neliels asins izplūdums zem ādas, potes vietā.
   Bet to jāizvērtē Jums pašiem, ja izskatās, ka tas varētu būt kas cits, tad labāk tomēr doties pajautāt to vetārstam.

 5. Mūsu trusītis (Rio) šorīt manās rokās aizgāja uz labākiem burkānu laukiem. Visas potes bija, vakar vakarā viss bija kārtībā, bet šorīt, guļot uz sāniem sāka “skriet”. Tajā momentā es viņu paņēmieni rokās, un viņš “aizmiga”. Es nezinu iemeslu. Vai ir kāds veids kā uzzināt iemeslu?

  • Izsakām visdziļāko līdzjūtību. :(

   Nekāds konkrēts veids kā to noskaidrot, nav. Varam tikai izteikt minējumus.
   Varbūt trušuku miegā kaut kas nobiedēja, kāds pēkšņs troksnis, kaķis(?) vai kas tāds. Nav īpaši bieži, bet esam lasījuši par līdzīgiem gadījumiem, kad tā varētu būt vienkārši sirdstrieka. Tā, protams, varētu būt arī kāda cita problēma. Bet, diemžēl, precīzi noskaidrot to nu nekā nevar.

 6. Labdien! Mums ir divus gadus vecs pundurtrusītis (baltais hermelīns), puika nav kastrēts. Pirms divām dienām tāds dīvains palika, tāds kā saguris, lēnīgs, neko daudz neēda, sāka vairīties no cilvēkiem – slēpties, īsti nedevās rokās. Deguntiņš it kā sauss, ļipiņa un dibentiņš sauss, actiņas kārtībā, tikai spalva uz muguras tāda saņurcīta, negluda, kā nekopta. Vakar sāka mazliet “atdzīvoties”, patreiz sāk jau vairāk kustēties un ēstgriba parādījusies. Īsti nesaprotam, kas tas varētu būt – kaut kas pārejošs, vai kādi simptomi?

 7. Labdien, man ir divi pundurtrusīši Minnija(3 mēnesīši) un Mikijs(5 mēnesīši). Pēdējo divu dienu laikā Mikijs ir kluvis loti agresīvs: kož, skrāpē, rūc un burtiski uzbrūk. Domāju par kastrēšanu, bet rakstā ko lasiku bija teikts ka nedrīkst vinu dažas dienas pēc kastrēšanas laist pie trušu meitenes. nezinu ko darīt

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *