Trušu barošana un ar ko barot mājas trusi?
Tas ir viens no pirmajiem jautājumiem, kuru būtu jāzina trušu īpašniekiem, jo pareizi sastādīta ēdienkarte palīdz trusītim būt veselam un nodzīvot ilgāk. Trušu gremošanas sistēma ir ļoti jūtīga un lielāko daļu no biežāk sastopamajām veselības un pat uzvedības problēmām var novērst ar pareizu barošanu.
Zemāk var apskatīt raksta kopsavilkumu, kur ir sarakstītas lietas,
kurus ir obligāti jāievēro barojot mājas trusi.
Visu truša ēdienkarti var sadalīt 4 daļās: siens, dārzeņi un zaļumi, sausā barība, kārumi. Trušu ēdiena piramīda ir redzama attēlā zēmāk.
Dzeramais ūdens
Dzeramajam ūdenim ir jābūt pieejamām vienmēr. Visērtāk to var nodrošināt izmantojot speciālu grauzējiem paredzētu pudelīti. Pudelītēm var būt divi veida gali (redzams bildē zemāk). Aba veida pudeles der trušiem. Galvenais, kas ir jāievēro izvēloties pudeli ir tas, ka galiņam ir jābūt no metāla (citādi tas tiks sagrauzts) un tilpumam ne mazākam par 400ml, jo citādi pārāk bieži to būs jāuzpilda. Ideāli būtu uzpildīt ūdeni reizi dienā, lai ūdens vienmēr būtu svaigs. Pudeļu piemēri:
Mazie trusēni vēl nemāk dzert no pudeles, tāpēc papildus tai ir jāievieto būrītī bļodiņu ar ūdeni. Bļodu vislabāk izvēlēties tādu, kuru var stingri piekabināt pie būra restēm vai grīdas, vai smagu māla bļodiņu, kuru nevar apgāzt.
Ir jāseko līdzi, lai bļodā ir tīrs ūdens. Tajā drīkst peldēt tikai siens. Mazie trusīši mēdz izmantot bļodu kā tualeti, tāpēc ir jāseko līdzi, kad ir pienācis laiks ūdeni nomainīt. Parasti ziņkārīgie truši ātri iemācās dzert no pudeles. Ja jūsu mīlulis pēc mēneša vēl nav sācis dzert no pudeles, var mēģināt apsmērēt to galu ar banānu un uz dažām stundām dienā ņemt bļodiņu ārā.
* Ja gadījumā trusīts ilgu laiku nesāk dzert no pudeles, ir vērts pamēģināt otra veida pudeli – (Maffins no pirmā veida pudeles neiemācījās dzert un šobrīd dzer no pudeles ar bumbiņu).
Siens
Siens ir trušu ēdienkartes pamats un galvenā diētas sastāvdaļa. Sienam ir jābūt pieejamam vienmēr.
Sienu var pirkt zooveikalos vai no zemniekiem. Es dodu priekšroku vietējam, Latvijas sienam. Maffinam garšo Zemgales siens. Dino Zoo veikalos tas maksā 1.39 EUR par paciņu. Viena paciņa (lielā) pietiek uz 4-6 dienām. Siens palīdz uzturēt zobu veselību, jo no tā graušanas zobiņi pareizi dilst.
Svaigie dārzeņi un zaļumi
Svaigie dārzeņi un zaļumi ir ļoti svarīga sastāvdaļa no veselīgas diētas arī trušiem. Ar tiem var sākt barot sākot no 3 mēnešiem. Trušiem ir ļoti jūtīgs gremošanas trakts, tāpēc pie visas jaunas barības ir jāpieradina pakāpeniski – dot pavisam nedaudz, pa zariņam vai ripiņai vienā reizē. Tad ir jāpaseko līdz, vai nav kādi vēdera traucējumi, jo trusītim varētu būt kāda konkrēta dārzeņa nepanesamība. Ja viss bija labi, var pakāpeniski palielināt daudzumu. Pirms dot kādu jaunu dārzeni vai zaļumu, derētu pārliecināties, ka tas trusīšiem nav kaitīgs.
Sarakstu ar atļautajiem zaļumiem un dārzeņiem var redzēt šeit.
Sausā barība
Pastāv divi veidi ar sauso barību – musli un granulēta. Atšķirības starp tiem var redzēt attēlā zemāk.
Musli barības pamatā ir graudi. Tie sastāv no krāsainiem gabaliņiem: auzām, kukurūzu, pupiņām, žāvētiem augļiem un riekstiem – nevajadzīgām un pat neveselīgām lietām. Šāda ir tipiska grauzēju barība, kas ir izveidota tā, lai būtu pievilcīgai cilvēkam, nevis lai apmierinātu trušu uztura vajadzības.
Granulētās barības pamats ir sapresēta zāle vai siens. Visas nepieciešamas sastāvdaļas ir samaltas un sapresētas kopā, kas novērš trusim iespēju izvēlēties tikai garšīgāko un nodrošina dzīvnieku ar visām uzturvielām.
Sīkāk par to, kāpēc musli ir slikta izvēle, bet granulēta barība: laba – lasiet šeit
Mēs ļoti silti rekomendējam parūpēties par sava mīluļa veselību un izvēlēties tieši granulētu barību!
Pareizā sausā barība
Izvēloties barību ir jāpievērš uzmanību sekojošiem rādītājiem: sķiedrvielas, proteīns, tauki un kalcijs.
Šķiedrvielas ir pats svarīgākais rādītājs. Veselības un dzīves ilguma pamats. Barība ir piemērota trušiem, ja škiedrvielu procents ir minimums 19%. Vislabākajās barībās tas procents ir 20-25%.
Proteīni Otrais svarīgākais rādītājs, uz kuru ir obligāti jāskatās. Lielā daudzumā proteīns noved pie aptaukošanās. Tāpēc veselīgais proteīna procents ir 12-14%, ne vairāk. Bet ja jums ir Angoras (garspalvainais) trusītis vai jūsu mīlulis ir jaunāks par 5 mēnešiem, tad nepieciešamais proteīnu daudzums ir 16%.
Tauki kā arī proteīni atbild par svaru. Lai uzturētu veselīgo svaru trusīša barībai ir jāsatur 2.4% – 5% ar taukiem.
Kalcijs ir jābūt <1%, ideāli ~0.5%.
Jaunu barību ir jāieveš pakāpeniski iemaisot to vecajā barība apmēram 10 dienu laikā, katru dienu nedaudz palielinot jaunās barības daudzumu. Pēkšņas izmaiņas diētā var izraisīt šoku vai pat nāvi!
Porcijas lielums
To, cik daudz dot barības, ir atkarīgs no diviem faktoriem: truša vecuma un barības firmas. Parasti, granulētās barības ražotāji norāda uz paciņas daudzumu, atkarībā no škirnes un vecuma.
Kopējā vadlīnija: trušiem līdz 6 mēnešiem drīkst dot neierobežotu daudzumu ar barību, pēc tam ~50g dienā, vislabāk sadalot porciju uz divām ēdienreizēm: 25g no rīta un 25g vakarā.
Šajā rakstā varat apskatīt sarakstu ar rekomendētajām barībām, to salīdzinājumu, cenas un vietas, kur tās var nopirkt.
Kārumi
Kārumus var droši dot katru dienu nelielos daudzumos. Kā kārums var kalpot jebkas, kas garšo trusim: augļi vai speciālie zooveikalos nopērkamie gardumi.
Augļus, kas var skaitīties par kārumiem un ogas, var redzēs sarakstiņā ar atļautiem augļiem un dārzeņiem Noklikšķiniet šeit, lai apskatītu sarakstu. Absolūtie trušu favorīti: banāns, ābols, burkāni un pienenes.
No zooveikalos nopērkamajiem kārumiem, var izvēlēties dropsus vai kociņus.
Trušiem nav paredzēti jogurta dropsi un graudu kociņi! Tie ir domāti maziem grauzējiem, piemēram žurciņām vai kamīšiem. Trušiem tie ir neveselīgi!
No veselīgiem un pareiziem kārumiem trusīti var palutināt ar JR Farm firmas produkciju, kas ir plaši pieejama DinoZoo veikalos. JR Farm: Grainless sērijas produkti ir paredzēti trušiem un nopērkami arī pie mums.
Galvenais ir apskatīties sastāvu – tur ir jābūt tikai augiem, augļiem, dārzeņiem un ogām. JR Farm ražo preces arī dzīvniekiem-visēdājiem, un tādi kārumi un barība trušiem nav paredzēta! (piemēram, kociņi ar garnelēm, kas ir paredzētas žurciņām)
Kopsavilkums
- Svaigam ūdenim un sienam ir jābūt pieejamam vienmēr neierobežotā daudzumā;
- Truša barībai ir jabūt granulētai, nevis musli;
- Izvēloties barību ir jāskatas uz sastāvu. Šķiedrvielas ir jābūs 20-25%, proteīni 12-14% (Garspalvainiem trusīšiem un trušiem zem 5 mēnešiem – 16%), tauki: 2.4 – 5%, un kalcijs <1%. Šķiedrvielas un proteīns ir svarīgākie radītāji;
- Sēklu kociņi un jogurta dropsi nav paredzēti trušiem – tie ir neveselīgi, bet ir veselīgas alternatīvas: augļi, dārzeņi un kārumi no JR Farm: Grainless sērijas.
man gan zinataji saka ka kartupelus var dot bet jums tas ir liegums.kam ticet,tiem kas audze un ikdiena ar to saskaras vai jums
Sveiki!
Ar kartupeļiem ir tā, ka, pirmkārt, nav nekādas nepieciešamības trusītim dot kartupeļus. Otrkārt, ilgtermiņā dodot kartupeļus var rasties arī veselības problēmas – piemēram, vēdera uzpūšanās, kas, stiprākos gadījumos, trusīšiem var būt nāvējoša.
Protams, nelielā daudzumā pa mazam gabaliņam pāris reizes nedēļā drīkstētu dot un nekas nenotiktu (varbūt). Kā arī, kartupeļus dod pārsvarā tie, kas trusīšus netur kā mājas mīluļus, jo tajā gadījumā viņus trušu veselība ilgtermiņā neinteresē.
Ceru, ka sapratīsiet, ka mūsu nostāja ir par to, lai izvairītos no produktiem, kas var izraisīt veselības problēmas, pat ja tas notiek tikai ilgākā laika posmā un ne visiem. Ja cilvēks baro trusīti ar speciālu, viņam piemērotu barību un zaļumiem, tad nav ne vismazākās nepieciešamības dot kaut ko, no kā pat teorētiski varētu rasties problēmas.
Mūsu informācija nāk no daudzām ārzemju trušu patversmēm un trušu mīļotāju biedrībām.
Te būtu arī daži avoti (diemžēl angliski):
https://smallpetselect.com/nutrition-questions/rabbits-nutrition-questions/can-rabbits-eat-potatoes
http://bananasforbunnies.org/?page_id=151
http://www.rabbitmatters.com/notfeed.html
Vai ir kādi citi Latvijas veikali izņemot Dino Zoo?
Protams, ka ir! :) Šeit ir karte, kur var apskatīt vairākus zoo veikalus visā Latvijā (saraksts gan varētu nebūt pavisam aktuāls) :) Parastos zooveiklos gan var iegādāties tikai sienu un pakaišus (pat ne visos), bet barība pagaidām ir nopērkama tikai internetveikalā vet-advice.
Visvairāk kārumi un rotaļlietas būs tieši DinoZoo un ZooCentrs veikalos.
Bet ja tev gadījumā izdodas atrast kādu citu veikalu, kurā ir nopērkami kādi kārumi vai rotaļlietas trusīšiem, padod mums ziņu :)
Sveiki,mans pundurtrusis(meitene Sushi) nēd darzeņus svaigus ko dodu kā kārumus,otrs pundurtrusis (puika Nacho)laprāt ēd .Šodien mana meitene nejauši pagaršoja krējumu un drusciņ paēda (neatļāvu daudz ,paris reizes ar mēli pagaršoja) Vai vispār drīkst trušiem krējumu dot nu tā drusciņ pāēst kā kārumu?
Liels paldies par rakstu ,daudzko uzzināju par kārumu izvēli un barībam jūsu mājas lapā,prieks šeit griezties un uzzināt daudzko jaunu :)
Sushi un Nacho ir ļoti mīļi vārdiņi :)
Tā vispārīgi trušiem nedrīkst dot piena produktus. Dabā pieaugušiem trušiem nav pieejas pie piena, tāpēc piena produkti nav dabiski trusīšu jūtīgajam gremošanas traktam un var izraisīt problēmas, jo organisms vienkārši nezinās ko ar tiem darīt.
Protams, ka pavisam nelielā daudzumā, burtiski pāris reizes nogaršojot, trusītim nekas nenotiks, bet mēs ieteiktu atrast kādu drošāku kārumu.
Ko meitenīte sāka par banāniem (svaigiem/kaltētiem), rozīnēm, āboliem un citiem atļautajiem saldajiem augļiem?
Paldies dievam meitiņai peciņai nekas nekaitēja no tās reizes kad pagaršoja krējumu :) Šito rakstu lasot sapratu ka trušus barojam nepareizi jo pirkām barību (musli ) jo sushi garšoja kaltēti banani, tādēļ nakamo barību nopirkām granulēto ,man jau likās kad tas muslī nav diezko labs jo viņam bija ķīmiska smarža izteikta . Sushi ir ļoti izvēlīga bet lasot rakstu sapratu ka svaigus banānus arī drīks dot (pat nebiju iedomajusies) tā uzreiz skrēju ķēru banānu un devu viņai ,parsteidzošākais ir tas kad viņai ļoti garšoja tik smieklīgi ēda :D Liels paldies par rakstiem daudzko uzzināju :)
Sveiki !
Kaimiņš atdeva āboliņa lauku pļaušanai , trusu barošanai !
Bet nelaime ir tā ka starp āboliņu aug tauksakne !
Sakiet lūdzu vai tauksaknes lapas varu dot kopā ar āboliņu vai nē ?
Daudz to lapu ir starp āboliņu !
Sveiki!
Tauksakni trušiem droši drīkst dot, it īpaši kopā ar garšīgu āboliņu :)
Vienīgi nebarot pārāk lielos daudzumos (tas ir, ne kā pamatbarību)
Sveiki, es vēlos uzzināt, vai trušiem drīkst dot zīles?
Sveika!
Nē, trusīšiem nedrīkst dot zīles. Tās skaitās indīgas trušiem.
Sveiki un kā ir ar lavandas ziediņiem un dzērvenēm?
Drīkst arī pašus ziediņus un dzērvenes arī.
Ne vienu, ne otru nevajag dot pārāk daudz, jo lavanda ir kā ‘zāles pret stresu’, tā palēnina asinsriti un ieteicama ‘satrauktiem’ trušiem, lai tie nomierinātos. Bet no dzērvenēm var uzpūsties vēders, ja tās dos pārāk daudz, tāpēc pāris reizes nedēļā, pa pāris odziņām :)
Mēs neesam mēģinājuši, bet pēc internetā pieejamās informācijas, nemaz ne tik daudz trušiem garšo šīs abas lietas :)
Labdien, vai trušiem drīkst dot skābsienu?
Un kāpēc trusis baida ar skaņu un lec virsū?
Jau iepriekš paldies!
Sveiki!
Mēs neieteiktu dot skābsienu – tas varētu būt pārāk smags ēdiens truša gremošanas sistēmai. Nelielos daudzumos tas varētu būt drošs, bet ilgstoši varētu izraistīt problēmas.
Par otro jautājumiņu – trušuks visticamāk no kaut kā baidās. Par agresiju varat palasīt šeit: http://majastrusis.lv/trusu-agresija/
Iespējams Jūsu jautājums tur jau būs atbildēts.
Labdien! Kā ir ar kaķu barību? Trusēns kā traks pie kaķu bļodas, neviens kārums nespēj sacensties ar šo.. Nācās pārcelt kaķim ēšanu uz palodzes.. Trusēns bēdīgs un vīlies, kaķis nesaprašanā :( Kaķu barība tikai šī! – vieglā – hipoalerģiska, nemodificēta: 26% vista, 26 %kartupelis, dzērveņu un rozmarīna ekstrakti u.c.
http://www.ardengrange.com/pet-food/cat-food.asp?id=39
Saprotu, ka trusis ir zālēdājs, bet cik principiāli nedrīkst? Bet drusku? :)
Sveiki!
Nevajadzētu gan viņam dot pat ne graudiņu ar kaķu barību, tā nav viņam piemērota un var (pat ja ne vienmēr) radīt veselības problēmas. Ir nopērkami dažādi kārumi, kas trušiem ir piemēroti (kaut vai svaigi pētersīļi jebkurā veikalā), kas viņam ļoti garšos un būs veselīgi :)
Ieteiktu ar to neriskēt.
Labdien
Manu trusi sauc Zips
Es vēlētos pajautā,vai trusim drīkst dot sīpollokus?
Paldies!
Sveika!
Sīpollokus trušukam nevajadzētu dot.
Tie var veidot gāzes un pat izraisīt citas gremošanas sistēmas problēms, jo satur pārāk daudz skābi.
Sveiciens Zipam :)
Labdien! Vai trušiem drīkst dot gārsu?
Sveiki!
Cik zinām to drīkst dot, bet daži interneta resursi norāda, ka drīkst tikai pirms tā sāk ziedēt.
Vai trušiem drīkst dot egles skujas(ziemā)?
Egles skujas pašas par sevi noteikti nav indīgas, tāpēc teorētiski tās drīskt dot. Bet ar to ir jābūt uzmanīgam. Labāk nedot, ja ir zināms, ka koks tika apstrādāts ar kādu ķīmikāliju, kā arī ir jāskatās, kā pats trusītis uz šādu kārumu reaģēs, jo tas mēdz izraisīt gremošanas traucējumus. Ir dzirdēts no vetārstiem, ka retos gadījumos var būt zarnu bojājumi dēļ asajām skujām. Šo apsvērumu dēļ, mēs savam trusītim nedodam.
sveiki.
Mes nesen iegadajamies pundurtrusiti-Betiju. mums nekadigi nesnak vinu pieradinat iet uz toletiti uz skaidam(sakuma bija akmentini smalkie).vina ta patas cura siena.vina necuras skaidas, bet gan blakus skaidam.lai gan vinai skiadinas ir sava vieta-kur cura.un mes vel meginajam skaidinas (akmentinus) ieligt speciala tualete, bet ta pat cura siena, bet tai pasa laika kaka uz skaidam.vai ir iespeja pieradinat curat specialaja toletite?!
Sveiki! Es īsti nesaprotu, kāpēc mans trusis nedzer daudz? Mana mamma ļoti uztraucās. Trīs dienas nav dzērusi. Vai tā ir jābūt?
Sveika!
Ne visi truši dzer daudz. Bet ja dzer patiešām maz, vai nedzer vispār, tad ieteicams aiziet pie vetārsta.
Vai trusim ir dzeršana ir ērta? Dažiem trušiem var nepatikt dzert no dzeramās pudelītes (tāpēc, ka nav ērti).
Var trusītim iedot gurķa šķēlīti, jo tas satur daudz ūdeni. Var arī ābola šķēlīti – to var ielikt arī ūdens traukā.
Var arī mēģināt ūdenim piejaukt pavisam nedaudz sulu (nesaldinātu), piemēram, dabīgu ābolu sulu, kurā nav pievienots cukurs. Var arī nedaudz kumelītes. Bet tādā gadījumā obligāti vakarā mainīt ūdeni, lai tas nebojājas. Arī svaigi zaļumi (pētersīļi, dilles).
Jebkurā gadījumā, ja uzņemtā ūdens daudzums patiešām ir mazs, tad vajag pamotivēt dzeršanu, mēģinot padzirdināt ar šļircīti, vai kādā citā veidā.
Vai truši drīkst ēst baltmaizi? Manējiem ļoti garšo bet nedevām daudz, jo nezinām vai nenāks par sliktu.
Sveiki!
Ir kāds noteikts ūdens daudzums cik trusītim dienā būtu jādzer?
Sveiki gada sākumā paņēmu pundurtrusi no zoo veikala un vinš ir pieradināts pie musli (neko citu neēd).Pamēğināju iejaukt granulēto barību bet neēd vienmēr izšķiro esmu visādi izmēğinājusi.Draudzenēm arī ir truši un viņas arī barojot ar musli.Vaitad tas ir tik neveselīgi?
Vai trusim var dot vārītus kartupeļus un siltu udeni?
trusim garso ari dadza lapas ,vibotnes vedera regulesanai/pienenes.Karklu zarinus.