Mājas trusi ir obligāti jāvakcinē.
Vakcinācija ir nepieciešama, lai pasargātu trusi no divām ļoti bīstamām slimībām: Miksomatozes un Hemorāģiskās vīrusu slimības.
Latvijā ir pieejama vienotā vakcīna, kas pasargā no abām slimībam: Pestorin Mormyx
Ar to trusi ir jāvakcinē 10 nedēļu vecumā. Ņemot vērā slimības sezonālo raksturu, dzīvnieki jāvakcinē (jārevakcinē) savlaicīgi, jo pavasara sākumā mostas kukaiņi, kas pārnēsā slimību. Lai nodrošinātu 100% drošu aizsardzību, vakcinēšanu iesaka atkārtot ik pēc pusgada.
Pastāv iespēja, ka vakcinēts trusis tomēr var saslimt, bet tad viņu var izārstēt. Nevakcinētiem trušiem abas slimības nav ārstējamas.
Kā pasargāt trusi no saslimšanas?
- Regulāri vakcinēt
- Neļaut trusim ikdienā uzturēties kopā ar kukaiņiem, jo tie ne tikai pārnēsā Miksomatozi, bet var izraisīt arī citas slimības, piemēram “flystrike”.
- Savlaicīgi un regulāri tīrīt un dezinficēt truša māju vai būri un tualetes kastīti.
- Neļaut trusim komunicēt ar slimiem trušiem vai trušiem, kas dzīvo brīvā dabā.
Miksomatoze
Fakti par šo slimību:
- Vīruss, kuru pārnēsā kukaiņi
- Agrie simptomi: tūska uz sejas, kas var novest pie redzes zaudēšanas, drudzis
- Ēšana un dzeršana ir apgrūtināta
- Nāve 10-14 dienās
- Ja slimība progresē ilgāk, ir iespējami abscesi un izaugumi
- Izraisa kukaiņi, netīra inficēta vide un kontakts ar saslimušu dzīvnieku
- Slimība nav ārstējama un aizmidzināšana bieži ir labākais risinājums
- Ja vakcinēts trusis tomēr saslimst, viņu var izārstēt, jo slimiba nenotiek tik smagi un ātri.
Hemorāģiskā vīrusu slimība
Fakti par šo slimību:
- Ļoti bīstama slimība
- Izraisa drudzi un iekšēju asiņošanu, aknu slimības
- Gandrīz vienmēr nāvējoša
- Mājas truši bieži vienkārši tiek atrasti miruši, dažreiz ar asinim uz sejas, jo slimība var nekā neizpausties līdz nāves brīdim
- Ar šo slimību nevar saslimt truši, kas ir jaunāki par 6 nedēļām
- Trusis var saslimt no inficētas vides un kontakta ar slimu trusi
- Slimība nav ārstējama, tāpēc vakcinēšana ir vienīgais veids kā pasargāt mīluli.
Kopsavilkums
Trušu vakcinēšana ir ļoti svarīga. Tas ir vienīgais veids kā var pasargāt dzīvnieku no saslimšanas. Vakcinēšana nemaksā dārgi, atkarībā no klīnikas, 7-15EUR, un nav neviena iemesla, lai nesniegtu savam mīlulim aizsardzību no neārstējamām slimībām.
vai truši var šķaudīt? kādas ir pazīmes ka trusim ir iesnas?
Vispārīgi, truši, tāpat kā cilvēki, ik pa laikam mēdz nošķaudīties tapat, kā arī var šķaudīt no pūkām apmatojuma mainīšanās laikā, no putekļiem, siena, utt. Parasti tas ir daži reti šķaudieni, bez īpašiem izdalījumiem. Tas ir pilnīgi normāli.
Ja trusītis šķauda regulāri (vairākas reizes dienā vai pat stundā) un viņam nav putekļains siens vai netīra vide, tā varētu būt problēma.
Truši, kuriem kā pakaiši tiek izmantotas kokskaidas mēdz šķaudīt, jo ieelpo smalkas skaidiņas, kā arī ar laiku šie pakaiši var izraisīt elpceļu problēmas. Ja būrītis/mājoklis nav labi ventilējams (ir ciet sienas vai griesti) truši var šķaudīt jo ieelpo kaitīgo amoniju, kuru satur viņu urīns.
Ja trusītim ir iesnas, tas noteikti nav labi. Iesnas parasti izpaužas kā caurspīdīgs šķidrums pašā nāsī un ap degunu, kā arī mēdz būt uz ūsām un priekšējām ķepām, jo ar tām trusis mazgā seju. Sliktākā gadījumā iesnas paliek biezas un dzeltenīgas vai baltas.
Ja trusītim ir šādas iesnas, viņu ir jāved pie ārsta. Iesnas (īpaši biezas baltas/dzeltenas), bieža šķaudīšana (it īpaši kopā ar asarainām acīm) var nozīmēt “snuffles” – bieži sastopamu trušu elpceļu infekciju. To var veiksmīgi ārstēt ar antibiotikām, bet ārstēšanu ir jāsāk laicīgi.
“Snuffles” visbiežāk izraisa baktērija Pasteurella. Trusīti ar “snuffles” var redzēt, piemēram, šajā video: https://www.youtube.com/watch?v=vAO0FnzB5UA
Ja ir aizdomas, ka tavam trusītim varētu būs snuffles, vai kāda cita veselības problēma, viņu ir jāved pie ārsta.
Nupat Dzīvnieku Drauga klīnikā diagnosticēja “snuffles” jaunam trusītim. Šobrīd viņš ārstējās ar antibiotikām un jau ir uzlabojumi.
Domāju, ka šī ir aktuāla tēma un kaut kad drīzumā izvietosim par to rakstiņu.
Vēlam veselību tavam trusītim!
ko jādara tādā gadījumā?
tātad ja trusītis nošķaudās piemēram vienu vai divas reizes dienā tas ir pilnīgi normāli? mēs trusīti nevaram izvest pastaigās jo apkārtnē var bieži sastapt suņus bet mēs dodam viņam daudz pastaigu istabā un ar ventilāciju nav problēmu. nesen nopirkām jaunus papīra pakaišus (kurus vel neesam izmanojuši) sveicienu Muffinam!
Jā, pāris reizes dienā ir pilnīgi normāli, tāpat kā cilvēkam! :)
Protams, obligāti vajag pasekot līdzi, lai neparādās iesnas (mitrs deguntiņš), mitras acis vai šķaudīšana nepaliek biežāka.
Par pastaigām runājot, mēs vienmēr, ejot pastaigās, ņemam līdz mazo pārnēsājamo būrīti, kurā ieliekam Maffinu tiklīdz tuvumā parādās kāds suns.
P.S. Labprāt gribētu ieraudzīt tava trusīša bildes mūsu lasītāju galerijā! :)
tas ir atvieglojums! Rio šķaudieni ir arvien mazāki un retāki! pēc kāda laiciņa noteikti ielikšu Rio bildes! pagaidām mūsu pārnēsājamais būrītis ir neērts gan priekš trusīša gan priekš mums.
pagājušo gad manam trusim no kažoka izleca blusa. Pārbijos!!!
sasaistīju to ar faktu, ka vasara pilsētā un plūcu zāli no vietējā ”zaļā pleķīša”, laikam līdz zāli pacēlu suņa blusu!!!
Suņa blusa arī pārnēšā minētās slimības???
Jā, blusas arī var pārnēsāt šīs slimības. Bet ja tas notika gadu atpakaļ, tad noteikti viss ir kārtībā. Lai pasargātu mīluli, nepieciešams vakcinēties ar vienoto vakcīnu ik pēc sešiem mēnešiem, vislabāk: pavasarī un rudenī.